Работници успяха днес отново да свържат към електрическата мрежа ядрени реактори на пострадалата от земетресението и последвалите вълни цунами японска АЕЦ "Фукушима", съобщи ДПА.
По-рано властите заявиха, че очакват електричеството в първи и втори реактор да бъде пуснато утре.
Специалистите, облечени в защитни костюми, ремонтират системата на електроснабдяването във вътрешността на АЕЦ-а, където равнището на облъчване продължава да е крайно високо. Близо 300 инженери работят в 20-километрова зона около централата.
Компанията оператор на централата ТЕПКО предупреди, че след възстановяването на електрозахранването ще мине време, докато охладителните системи заработят отново, тъй като трябва да се направят проверки на оборудването във "Фукушима".
Ще бъде извършена проверка на охлаждащото оборудване последователно във втори, първи, трети и четвърти енергоблок.Най-малко пострадалите пети и шести енергоблокове вече са включени към дизелови генератори, там системата за охлаждане функционира и температурата се понижава.
Покривите на тези два реактора бяха пробити,
за да бъдат предотвратени експлозии, предаде Франс прес.
ИТАР-ТАСС отбелязва, че през последните няколко дни се е отчитало повишаване на температурата в техните хранилища за отработено ядрено гориво.
Най-опасна остава ситуацията в трети реактор -
охладителната система не работи и специалисти допускат, че това вероятно е довело до разтопяване на ядрено гориво. Най-вътрешната обшивка на реактора обаче е непокътната.
Пожарникари подновиха тази сутрин обливането на реактора с вода от хеликоптери. Министърът на отбраната Ташими Китадзава съобщи, че в продължение на две денонощия в реактора ще бъдат изсипани 1260 тона морска вода с помощта на специална противопожарна техника.
Охладителните системи на първи и втори реактор също не работят. В четвърти реактор няма гориво, тъй като към момента на природното бедствие той е преминавал техническа проверка.
Българското външно министерство обяви промени в някои от полетите, с които могат да се евакуират българи от Япония.Посолство в Токио призовава българските граждани, пребиваващи в Япония, незабавно да проверят документите си за самоличност и при необходимост от издаване на временен паспорт да информират консулската служба на мобилни тел. 08042042060 или 08035409400 и се явят в посолството не по-късно от 12.00 ч. на 22 март 2011 г. Поради бързо променящата се обстановка има вероятност след тази дата консулската служба да бъде преместена в друго населено място.
Броят на потвърдените жертви при земетресението и последвалите вълни цунами надхвърли 7000, предаде АП, като се позова на полицията.
По най-нови данни са загинали над 7300 души,
а близо 11 хил. се водят за изчезнали. Това означава, че потенциалният брой на жертвите е над 18 100.
Предишните данни, от вчера, бяха за 6911 загинали.
Японското правителство ще отдели за възстановяване на пострадалите при бедствията 10 трилиона йени (127 млрд. долара), предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на деловия вестник "Никкей".
Тези пари ще бъдат предоставени под формата на кредити на компаниите, които извършват възстановителните работи.
По оценка на японската финансова група "Номура" материалните щети, понесени от страната при катастрофалното природно бедствие, може да се равняват на 12,7 трилиона йени (159 млрд. долара).
Същевременно поредно земетресение с магнитуд 6,1 по скалата на Рихтер разлюля Ибараки, североизточно от Токио. Трусът е бил на дълбочина 20 км и е усетен силно във всички централни и североизточни префектура на главния японски остров Хоншу, включително и в столицата Токио.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!