Японската компания "Токио електрик пауър" (ТЕПКО), оператор на авариралата АЕЦ "Фукушима", поиска официално държавна помощ, за да се справи с разходите си след ядрената авария, последвала земетресението и вълните цунами на 11 март, предаде АФП.
В момента ТЕПКО взима мерки, за да гарантира достатъчно снабдяване с електроенергия за избягване на програмирани прекъсвания, заяви президентът и главен изпълнителен директор на компанията Масатака Шимидзу в писмо до министъра на икономиката Банри Кайеда.
Поради спирането на ядрените реактори на "Фукушима" обаче ТЕПКО ще се нуждае от течни изкопаеми горива, за да увеличи производството в топлоелектроцентралите си, което ще струва
1 трилион йени повече
през тази финансова година (8,7 млрд. евро).
Шимидзу подчерта, че след ядрената авария ТЕПКО се намира в положение, при което трудно може да се сдобие с пари от финансовите компании.
Освен това операторът трябва да върне около 750 млрд. йени (6,5 млрд. евро) различни заеми през сегашната финансова година (от 1 април до 31 март 2012 г.).
Директорът на ТЕПКО посочи, че финансовите затруднения може да имат отражение не само върху възможностите на компанията да обезщети жертвите от аварията, но и върху стабилните
доставки на електроенергия за района на Токио.
Летният период по традиция е съпътстван от пик на потреблението на ток заради масовата употреба на климатици, а евентуален недостиг на електроенергия може да има вредни последици за третата икономика в света, при положение, че ТЕПКО е спряла 10 реактора в ядрените си централи в префектура "Фукушима".
В писмото си Шимидзу уверява, че осмината
най-висши ръководители на компанията отказват всякакво заплащане
в момента. Освен това ТЕПКО е решила да ореже заплатите на средните кадри с 25%, а на обикновените служители - с 20 на сто.
Шимидзу обеща да бъдат продадени финансови активи и недвижими имоти, както и да бъдат преразгледани някои засега излишни дейности. Котировките на акциите на ТЕПКО се стопиха с 80 на сто на Токийската фондова борса след 11 март.
Японският премиер
Наото Кан също съобщи, че се отказва от заплатата си,
докато не бъде преодоляна кризата в авариралата АЕЦ "Фукушима-1".
"Ще продължа да получавам заплатата си като член на парламента, но не и премиерската, нито премиалните към нея - обясни Кан на пресконференция. - Подобно на компанията оператор ТЕПКО правителството носи голяма отговорност за тази криза".
Междувременно стотина жители на евакуирано село край повредената АЕЦ "Фукушима-1"
получиха разрешение да се завърнат днес за кратко по домовете си -
за пръв път след инцидента в централата, за да съберат някои лични вещи и да се погрижат за домашните си животни, предаде АФП.
Селяните от Каваучи, разположено на по-малко от 20 км югозападно от централата, бяха евакуирани малко след аварията заедно с още към 85 хил. души от района. Повечето намериха подслон в убежища, други - при роднини, посочва агенцията.
Днес те ще могат да се върнат по домовете си за два часа, облечени в защитни костюми, снабдени с дозиметри за радиация и радиостанции за връзка с властите.
Селяните имат право да приберат от къщите си някои лични вещи, изоставени при спешната евакуация през март, но не повече, отколкото биха се събрали в специално раздадените чували. Те не могат да вземат никакви животни, течности или храни.
През март в селото са били изоставени хиляди кучета, котки, крави и пилета, посочва АФП.
Вчера ТЕПКО заяви днес, че е установила
високо ниво на радиация в сградата на един от реакторите на "Фукушима",
предаде ДПА. Според компанията на първия етаж на сградата на първи реактор е измерена радиация 600-700 милисиверта, а при южния вход на сградата - 280 милисиверта.
Допустимата норма за радиационно облъчване на работници в централата е 250 милисиверта на година.
На местата, където трябва да бъдат монтирани нова охладителна система и регулиращи уреди, радиацията е била между 10 и 70 милисиверта на първия етаж и между 40 и 100 милисиверта на втория етаж.
ТЕПКО каза също, че в почвата в комплекса е било открито високо съдържание на радиоактивен стронций. Ако бъде вдишан, стронцият обикновено се натрупва в костите и може да причини рак.
Според специалисти хората могат да вдишат стронций, когато той е разнасян от вятъра, но това трябва да става за кратко време. Установеното сега ниво на стронций не представлява опасност за здравето на работниците, които носят маски на лицата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!