Японската компания "Токио илектрик пауър" (ТЕПКО) ще обяви годишни загуби, достигащи 18 млрд. долара след кризата със сериозно пострадалата от земетресението АЕЦ "Фукушима-1".
Очаква се президентът на фирмата да подаде оставка, а ръководството на компанията да представи планове за събиране на средствата за компенсации за пострадалите от катастрофата.
66-годишният Масатака Шимидзу, ще подаде оставка, за да поеме отговорността след инцидента в ядрената централа "Фукушима".
Той ще бъде заменен от Кацутоши Чикудате, високопоставен представител на компанията, който е бил неин вицепрезидент, а в момента е одитор.
Смята се, че през последната година фирмата е отбелязала загуби от 18 млрд. долара. Това ще бъде
най-голямата загуба в историята
за нефинансова японска компания.
Акциите на ТЕПКО паднаха до 355 йени, като вече са загубили близо 80% от стойността си преди земетресението.
На 11 март земетресение и цунами повредиха ядрената централа на компанията във Фукушима, от която изтече радиация. Това е втората най-тежка ядрена катастрофа в света след Чернобил през 1986.
Въпреки това японският бизнес покани туристите да се върнат в страната след земетресението, цунамито и ядреното бедствие.
"Искам да заявя: Япония е безопасна", заяви Ацутоши Нишида, председател на "Тошиба", пред представители на туристическия бизнес.
Американската фирма за компютърна сигурност Ен Ес Ес Лабс предупреди, че е открит нов начин, по който хакерите могат да саботират електроцентрали, рафинерии за петрол или производството.
Това е глобален проблем, заяви ръководителят на Ен Ес Ес Рик Мой.
"В момента няма решение за това. Лошите момчета може да причинят сериозни екологични и физически проблеми, а може и да причинят жертви", каза още той.
Открити са "множество уязвими места"
в програмираните от "Сименс" контролери, използвани във централите по света, за да регулират автоматично температурата, налягането, скоростта на турбините, роботизираните манипулатори и други устройства.
Те са цел на вируса Stuxnet, вероятно създаден, за да се обезвреди иранска ядрена централа. Оказало се обаче, че е възможно вирусът да се препрограмира.
Методът за хакването е открит за по-малко от три месеца, а използваният бюджет е бил едва 2-3 хил. долара.
Американското министерство на вътрешната сигурност и "Сименс" изразиха недоверие, че може да бъде извършен атентат извън лаборатория и заявиха, че работят за предпазване на уязвимите места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!