Компанията "Токио електрик пауър" (ТЕПКО), която стопанисва авариралата АЕЦ "Фукушима-1", иска да рестартира атомен реактор, който изведе от експлоатация след земетресение през 2007 г., съобщи президентът на компанията Масатака Шимизу, цитиран от ДПА.
ТЕПКО ще се опита да рестартира трети реактор на АЕЦ "Кашивазаки Карива" в Ниигата.
През юли 2007 г. земетресение с магнитуд 6,8 предизвика пожар близо до електрически трансформатор на реактора и оттогава той е изключен.
Междувременно ТЕПКО се опитва да овладее бедственото положение в АЕЦ "Фукушима-1", която пострада сериозно от земетресението и цунами на 11 март.
Вчера японското правителство повиши нивото на ядрената авария в електроцентралата от пета на седма степен, която е най-високата по международната скала за ядрени и радиологични кризи.
Районът около "Фукушима-1" може да
стане
необитаем за следващите 10 до 20 години,
заяви днес съветникът на японското правителство Кениши Мацумото, цитиран от АФП.
Според японските информационни агенции Джиджи и Киодо и телевизия Ти Би Ес Мацумото първоначално казал, че предава изказване на премиера Наото Кан, направено на среща днес в резиденцията на Кан.
После съветникът уточнил, че става дума за негови собствени изказвания. Думите са мои. Премиерът може би споделя това виждане, но не е казал нищо такова, обяснил Мацумото.
По-късно министър-председателят заяви пред журналисти, че не е правил подобно изказване.
След аварията в централата вследствие на земетресението и цунамито на 11 март, правителството установи евакуационна зона в радиус от 20 км около централата. Преди два дни кабинетът заяви, че възнамерява да разшири тази зона.
Мацумото е 65-годишен университетски преподавател, автор на множество книги в различни области, включително съвременна история и философия.
Междувременно японските ученици ще се върнат в класните стаи, въпреки природните бедствия.
Властите твърдят, че
установяването на рутина е ключова
стъпка във възстановяването
на обществото и в извеждането на хората от бедствения модел на мислене.
За да помогнат на хората да се справят с емоционалния стрес, екипи от психолози и училищни съветници от цялата страна преминават специална подготовка и се изпращат в най-тежко пострадалите райони.
Всяко забавяне може да препъне оцелелите ученици в бъдещото им развитие. Образователната система в Япония включва точно определени цели за всеки клас, като например овладяването на стотици "канджи" (японски йероглифи). Тези знания са необходими за решаващите кандидатстудентски изпити. Рядко се случва някой ученик да пропусне или да повтори клас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!