Един от работниците на японската АЕЦ "Фукушима-1" днес почина, след като изгуби съзнание по време на ремонтни дейности в централата, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на съобщение на оператора на централата "Токио електрик пауър".
Ликвидаторът на възраст около 60 г. се почувствал зле, докато пренасял материали за обеззаразяване на радиоактивната вода, и припаднал на работното си място. Той веднага бил откаран в болница, където починал.
Причините на смъртта на сътрудника се изясняват. Прегледът не е показал наличие на радиоактивни вещества по тяло и дрехите на починалия.
Дозата на облъчването му по време на работата в ядрената централа е била 0,17 милисиверта при годишна норма от 250 милисиверта за участници в аварийни операции в ядрени обекти.
Също днес приключи операцията по спирането на японската атомна електроцентрала "Хамаока", намираща се в район с висок сеизмичен риск, на 200 километра южно от Токио.
Пети реактор е бил спрян днес в 13 ч. местно време (7 ч. българско), заяви говорител на компанията оператор Тюбу електрик пауър (Chubu Electric Power Co). Четвърти реактор беше спрян вчера. Трети реактор още преди беше спрян за техническа поддръжка, а Първи и Втори реактор на централата бяха изведени от експлоатация окончателно през 2009.
Трите реактора на АЕЦ "Хамаока" (трети, четвърти и пети) ще бъдат спрени най-малко за две години - период, през който компанията оператор ще направи серия от инвестиции в атомната електроцентрала. По-конкретно ще бъде построена дига и ще бъдат модернизирани системите за сигурност като предохранителна мярка срещу цунами.
Подобно на претърпялата авария вследствие на разрушителното земетресение и предизвиканите от него приливни вълни на 11 март атомната централа "Фукушима 1", АЕЦ "Хамаока" също е построена на брега на Тихия океан.
Спирането на реакторите на АЕЦ "Хамаока" бе поискано от премиера Наото Кан, тъй като тя е построена в сеизмичен разлом. Той се позова на прогноза на министерството на науката, което оценява на 87% риска от земетресение с магнитуд 8 в района през близките 30 години.
Японското правителство обеща да помогне при компенсирането на загубите от спирането на реакторите. Засега не се съобщава за планове да бъдат спрени други ядрени реактори в Япония, която произвежда 30 процента от електроенергията си от АЕЦ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!