Ново силно земетресение е регистрирано в Токио днес, няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети, нито пък е обявена тревога за вълни цунами.
Трусът разклати сградите в японската столица, четири дни след разрушителното земетресение и цунами, които опустошиха североизточния бряг на страната.
Земетресението е с магнитут 6 по скалата на Рихтер. Епицентърът е в Шизуока, на около 120 км югозападно от столицата, съобщи Франс прес.
"Люлее се хоризонтално", "Не спира бре", "Не са забелязани видни щети от последния трус, спряло е движението по магистрала Томей", е написала българката Албена Тодорова в "Туитър".
По-рано днес земетресение с магнитуд 6,1 беше регистрирано край източното крайбрежие на остров Хоншу, по данни на Европейския сеизмологичен институт.
Равнището на радиацията в Токио е била 10 пъти над нормалното днес по обед,
съобщи Ройтерс като се позова на общинските власти в столицата.
То обаче не представлява заплаха за човешкото здраве, уверяват от градския съвет. По-късно нивата са започнали да спадат.
Чужди страни продължават да предупреждават гражданите си да не посещават Япония и планират евакуация на намиращите се там, съобщава Асошиейтед прес.
Австрия премести посолството си от Токио в Осака заради опасения за радиационно облъчване в японската столица.
САЩ приканиха гражданите си да избягват пътувания до Япония. Същата препоръка отправи и ЕК към гражданите на страните от ЕС.
Русия засега няма намерение да евакуира гражданите си от Япония, увери руският външен министър Сергей Лавров.
Китай подготвя масова евакуация на всички свои граждани в североизточната част на Япония. Това ще е втората подобна операция след масовата евакуация на 32 хил. китайски работници от Либия, извършена преди броени дни, отбелязва АП. Смята се, че в Североизточна Япония има около 30 хил. китайци.
Равнището на радиацията се е понижило
в пострадалата от труса атомна електроцентрала "Фукушима", на 240 километра северно от Токио, съобщи Международната агенция за атомна енергия.
На главния вход на АЕЦ "Фукушима-1" в 2.00 ч. наше време днес е било измерено ниво от 11,9 милисиверта на час. Шест часа по-късно равнището на радиацията вече е било 20 пъти по-ниско - 0,6 милисиверта на час.
Френската агенция за ядрена безопасност класифицира аварията в АЕЦ "Фукушима-1" като шеста степен по международната скала.
Най-високата седма степен е била обявявана само веднъж - за катастрофата в АЕЦ в украинския град Чернобил през 1986 г.
Японските власти информираха МААЕ, че заради рязко повишения радиоактивен фон целият помощен персонал на "Фукушима-1" е бил евакуиран от територията на централата.
Около 150 жители на селища близо до "Фукушима-1" са били изследвани за радиоактивно заразяване. 23 души били подложени на обеззаразяване. Евакуира се населението в 20-километров радиус от централата, а на жителите на населени места в радиус от 30 км е препоръчано да не напускат домовете си.
Японската агенция Киодо съобщил че японският премиер Наото Кан бил бесен на директорите в японската енергийна компания ТЕПКО, защото го информирали със закъснение за днешния инцидент в АЕЦ "Фукушима-1".
"Какво, по дяволите, става?", били думите му към ръководните кадри на компанията, според агенция Киодо.
Кан наредил също на ТЕПКО да не изтегля служители от централата, която бе доста повредена от земетресението миналата седмица и от която изтича радиация. "Телевизията съобщи за експлозия, но в продължение на час никаква информация не постъпи за това в кабинета на премиера", казал Кан.
ТЕПКО от дни се опитва да предотврати разтапяне на няколко реактора в 40-годишнината АЕЦ Фукушима-1 на 240 км северно от Токио, в която вече имаше четири експлозии и изтичане на радиация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!