Пт традалата от земетресение и цунами японска атомна електроцентрала "Фукушима" е изправена пред нова критична ситуация - натрупване на огромно количество радиоактивна подпочвена вода, предупреди японската агенция по ядрена енергетика.
Според агенцията съоръжението, построено да спира водата, се е повредило. Това означава, че радиоактивната вода може бързо да се излее в Тихия окен.
Още преди месец компанията оператор на атомната електроцентрала призна, че има проблем и обеща, че ще предприеме спешни действия за предотвратяването му.
Фирмата започна да изпомпва по 100 тона вода ежедневно, но хилядата огромни резервоара край АЕЦ-а вече са пълни.
Ръководителят на японската агенция за ядрена енергетика предупреди, че контрамерките са временно решение.
По думите му,
до три седмици радиоактивната вода може да са влее в океана.
Смята се, че тя е дошла от 400-тонните подземни резервоари за охлаждане на реакторите.
Операторът на авариралата японска ядрена централа "Фукушима 1" - ТЕПКО, за първи път изнесе данни от оценката за изтичането на радиоактивна вода от централата в Тихия океан след катастрофалното земетресение и последвалото го цунами на 11 март 2011-а година, предаде Франс прес.
Между 20 и 40 хиляди милиарда бекерела са изтекли във водите на океана
от май 2011-а година до юли 2013-а година, сочи оценката на компанията оператор ТЕПКО.
ТЕПКО често пъти е критикуван заради начина, по който информира обществеността за случващото се в централата.
Техническите проблеми са ежедневие във "Фукушима 1" след аварията от март 2011 г. Около 3000 техници и работници работят на обекта, за да подготвят неговото изваждане от експлоатация.
Усилията им непрекъснато се сблъскват с множество аварии в онези зони от централата, които са недостъпни заради високото ниво на радиация в тях.
АЕЦ "Фукушима-1" пострада сериозно при разрушителното земетресение от 11 март 2011 г. и последвалото цунами. В последно време нарастват страховете за безопасността на ядрените централи и хората периодично организират улични протести, които са рядкост в Япония.
Само две от общо 50 централи в страната работят в момента, а правителството прави засилени проверки за безопасността им, включително проучване на опасностите от земетресения в районите или близо до централите.
Нова критична ситуация в АЕЦ "Фукушима"
Има натрупване на огромно количество радиоактивна подпочвена вода, която може да се излее в Тихия океан
6 август 2013, 11:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!