Няма опасност радиоактивен облак от Япония да достигне до територията на България, каза за БТА ст.н.с. д-р Валери Спиридонов - заместник-генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН.
Той заяви, че НИМХ-БАН поддържа непрекъснато действаща система за прогноза на преноса при евентуални инциденти с ядрени централи. В тази система са включени всички централи в северното полукълбо.
"За нас проблеми биха възникнали от централи на европейската територия. Не дай си боже да стане нещо или да има и най-малката опасност, незабавно ще съобщим и ще започнем да публикуваме траекториите им в нашия уебсайт", увери Спиридонов.
По думите му, за да се осъществи далечен пренос на радиоактивно замърсяване към България, частиците трябва да попаднат във високите атмосферни слоеве. Там обаче,
преобладаващата посока е от запад на изток
Така че, частиците първо трябва да прекосят Тихия, а после Атлантическия океан.
В по-ниските слоеве, при наличието на циклонални образувания, може да има пренос от изток на запад и да се достигне до бреговете на Азия и навътре, донякъде, коментира заместник-генералният директор на НИМХ-БАН.
"Спомнете си Чернобил, когато вятърът бе от изток и североизток. Но тук разстоянията са несравнимо по-големи, още повече, в средата на Азия има устойчива антициклоналност, която играе роля на бариера", посочи Спиридонов.
Той каза, че по принцип, радиоактивните замърсявания нямат отношение към климата. По думите му японските реактори на ядрените централи нямат нищо общо с тези на чернобилските централи.
Сегашните големи щети в Япония са от съчетанието на рекордно силното земетресение с особеностите на района, включително с гъстата му населеност, каза метеорологът, попитан дали разрушителното земетресение в Япония, последвано от вълни цунами, ще доведат до промени в климата на Земята.
Той отбеляза, че например, през 1993 г. в Япония е имало
цунами с 30-метрови вълни,
но не с такива последствия.
През 2004 г. земетресение с подобен магнитуд от 9,1-9,3 по Рихтер, до Суматра, предизвика цунами, от което загинаха 250 хил. души в Индонезия и чиито вълни достигнаха Перу.
"Както при всяка морска вълна, силата на цунамито се проявява, когато излиза на брега. Навътре в океана може и да не го забележите. Каквито и размествания да стават, те са в крайбрежните зони", коментира ученият.
За да се получи "климатичен" ефект, трябва да се повлияе на морските течения. Те обаче, зависят от други фактори.
Колкото звуковите вълни могат да предизвикат "климатични промени" в помещението, където си говорите с познати, толкова и вълните цунами повлияват на климата, каза Спиридонов.
Ученият смята, че с микросекунди може да се намали продължителността на деня, след изместването на земната ос с 10 сантиметра, след голямото земетресение в Япония.
Това няма да навреди на съня ни. По принцип, земната ос има колебания, но те са много малки и са забележими единствено чрез прецизни измервания, каза Спиридонов.
"Ако сте наблюдавали пумпал, сигурно сте забелязали, че оста му извършва допълнително въртеливо движение. Това се нарича "прецесия". Прецесията на Земята е важен климатообразуващ фактор. Тя е около 23 градуса, а цикълът й е около 26 000 години.
В сегашния случай става въпрос за нищожни изменения. Има друго колебание, с период около 18-19 години, което е свързано с Луната. Нарича се "нутация".
Максималната промяна на оста на Земята при него е под три хилядни от градуса и е
равносилна на отместване с около 300 метра
Това е гигантска разлика, в сравнение с колебанията на оста от подобни на сегашната причини. Но и това влияние не се разглежда, като съществено за климата. Както и за продължителността на деня", обясни още Спиридонов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!