Решението на японските власти да повишат нивото на ядрената авария в АЕЦ "Фукушима-1" до максималната седма степен не означава, че бедствието в тази централа е сравнимо с това в Чернобилската АЕЦ, съобщи експерт от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) , цитиран от Ройтерс.
Това е съвършено различен инцидент,
каза на пресконференция във Виена експертът от МААЕ Денис Флори.
Той добави, че количеството радиация, изпуснато в Чернобил през 1986 г., е било значително по-голямо.
Говорител на Световната здравна организация (СЗО) каза също в Женева, че рисковете за здравето на хората не са се увеличили с повишаването до седма степен на нивото на бедствието във "Фукушима-1".
Оценката ни за здравето на населението днес е същата като тази от вчера, каза говорителят Грегъри Харти.
По думите му в момента има
много малък риск за здравето извън 30-километровата евакуационна зона
около японската атомна електроцентрала, която пострада тежко от земетресение и цунами на 11 март.
Китайската агенция по ядрена сигурност също заяви, че радиацията от "Фукушима1" не представлява непосредствена заплаха за китайските граждани и отхвърли сравненията с Чернобил, най-тежкият ядрен инцидент в света.
Китайското министерство за защита на околната среда, което изпълнява и функциите на надзорен орган по ядрената безопасност, заяви все пак, че "дългосрочните последствия от инцидента във "Фукушима" не може да бъдат пренебрегвани", а правителството ще продължи да оценява влиянието му върху китайската околна среда и моретата.
Заразената с радиация вода от Фукушима "вероятно ще има известно отражение върху морската фауна", се казва в изявлението.
"Влиянието му върху околната среда на нашата страна беше малко,
равностойно на може би 1% от влиянието на ядрения инцидент в Чернобил
Няма нужда от предпазни мерки", подчертава министерството.
Японското правителство понижи икономическите си прогнози за първи път от 6 месеца, като заяви, че икономиката показва слабост след опустошителното земетресение и цунами миналия месец край североизточния бряг на страната.
Промяната съвпада с прогнозите на Японската банка, която също понижи оценката си за икономиката миналата седмица след бедствието от 11 март, като заяви, че тя е била изложена на "силен натиск" от известно време.
Икономиката показва слабости поради влиянието на голямото земетресение,
се казва в месечните прогнози на правителството за април.
Сравнението с доклада за предишния месец показва, че икономическото възстановяване не е особено устойчиво и има опасения за влиянието на земетресението.
Правителството освен това понижи прогнозите за ключови аспекти на икономиката, включително износа, индустриалното производство и личното потребление, след като бедствието и последвалата го атомна криза нарушиха веригата на доставките и предизвикаха проблеми в електроснабдяването.
Очаква се слабостта да продължи в краткосрочен план, като бъде последвана от възстановяване на производството.
Правителството предупреди и за рискове, свързани с ограничената доставка на електроенергия, бавния напредък във възстановяването на доставките и влиянието на нарастващите цени на петрола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!