Работещите в атомната електроцентрала "Фукушима-1" бяха евакуирани от сградата на реактора, след като са били засечени високи дози радиация.
От Tokyo Electric Power Co заявиха първоначално, че във водата, която се е събрала около турбината на втори реактор, е засечена радиация, която надхвърля обичайното равнище 10 млн. пъти.
По-късно те оттеглиха това свое изявление, като обясниха, че грешката се дължи на объркване между данните за съдържанието на йод и кобалт във водата. По-рано от компанията обявиха, че радиация от повече от 1 000 милисиверта в час е била засечена във вода, изтекла от реактор номер две на АЕЦ "Фукушима-1".
Представител на ТЕПКО съобщи, че работещите са напуснали сградата, където се намира втори реактор, за да избегнат излагането на радиация.
В почти в една четвърт от изследваните образци на храни от растителен и животински произход, взети от Япония, е открито превишаване на нормите за радиационна сигурност за радионуклиди - при йод-131, цезий-134 и цезий-137.
Данните са на Международната мрежа на организациите за безопасност на хранителните продукти към Световната здравна организация. Изследваните проби са от храни от 10 японски префектури.
Повишено съдържание на радиоактивни вещества има в продукти от префектурите Фукушима, Ибараки, Точига, Чима, Гума и Токио.
Япония все още е далече от края на катастрофата в ядрения комплекс "Фукушима", заяви генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в интервю от Виена за в. "Ню Йорк таймс". Японските власти все още не знаят със сигурност дали ядрата на реакторите и използваното ядрено гориво са покрити с нужното количество вода за охлаждането им, каза Юкия Амано.
Две седмици след опустошителното земетресение и вълните цунами, които повредиха сериозно централата в Североизточна Япония, аварийните екипи продължават да се опитват да предотвратят голяма ядрена катастрофа.
Амано посочи, че опасността от ядрена опасност може да трае седмици и дори месеци предвид тежките поражения, нанесени на централата. Шефът на МААЕ каза, че
най-голямата му тревога е отработеното гориво, което се намира в откритите басейни за охлаждане,
разположени във високите части на сградите на реакторите. Амано посочи, че не е сигурен, че усилията за използване на морска вода за охлаждане на ядрото на реакторите и на отработеното гориво, ще се увенчаят с успех.
Ако специалистите пълнят басейните с вода, без да са възстановили системите за охлаждане, температурата ще се покачва, увеличавайки опасността от ново изтичане на радиация, каза той и подчерта, че най-много го безпокои басейна за охлаждане на Четвърти реактор, който е особено радиоактивен.
Броят на потвърдените смъртни случаи при най-разрушителното земетресение в съвременната история на Япония и предизвиканите от него вълни цунами на 11 март, по данни на полицията надхвърли 10 800. Вече са разпознати телата на 10 804 загинали.
2777 души са ранени. За изчезнали се водят 16 244 души. Това означава, че
общият брой на потенциалните жертви е 27 048.
Той може да се окаже още по-голям, тъй като спасителните операции в 20-километровата зона в радиус от авариралата атомна електроцентрала "Фукушима 1" са прекратени, след като властите разпоредиха задължително евакуиране на хората в района.
Най-тежко пострадала от природното бедствие е североизточната японска префектура Мияги с 6477 жертви. В съседните префектури Ивате и Фукушима са загинали съответно 3185 и 948 души.
Около 240 хиляди души остават във временни приюти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!