Я пония повиши оценката си за тежестта на скорошния инцидент с изтичането на токсична вода от резервоар на атомната централа "Фукушима-1", предаде Ройтерс.
Изтичането първоначално бе регистрирано с първо ниво по международната седемстепенна скала INES за сериозността на ядрени инциденти, а сега по преценка на японския ядрен регулатор то
беше определено като трето ниво, което означава "сериозен инцидент"
Аварията от март 2011 г., предизвикана от силно земетресение и цунами, бе определена като инцидент от най-високото, седмо ниво.
Изтичането на заразена вода е сред основните проблеми пред специалистите, ликвидиращи последиците от аварията в АЕЦ "Фукушима-1".
До март тази година в подземията на реакторите, дренажната система и в резервоарите на централата се натрупаха над 360 хил. т радиоактивна вода.
През юли ТЕПКО за пръв път призна, че вода с радиоактивни вещества
продължава да изтича от АЕЦ-a в Тихия океан,
след което японското правителство разпореди на оператора спешно да предотврати по-нататъшното замърсяване на океана с радиация.
При 18 деца от префектура Фукушима е открит рак на щитовидната жлеза след аварията в едноименната атомна централа, сочат резултатите от поредното изследване на въздействието на радиацията след катастрофата.
Броят на регистрираните случаи на ракови заболявания е с шест повече, отколкото са посочени в предишния доклад от юни.
Тогава бяха изследвани по-малък брой хора. Броят на съмнителните случаи междувременно се е увеличил от 15 на 25.
Досега в префектура Фукушима медицински изследвания за рак на щитовидната жлеза са направени на 210 хил. жители на възраст до 18 години. Общо се предвижда да бъдат проверени 360 хил. души.
Въпреки това специалистите са склонни да мислят, че тези видове рак
не са пряко свързани с атомната катастрофа от 11 март 2011 г.
Становището им се основава на сравнителни данни, по-специално в случая с аварията в АЕЦ "Чернобил" в Украйна през 1986 г.
Според тях две години след бедствието е твърде кратко време, за да се проявят причинените от радиацията видове рак. Смята се, че са необходими три до пет години, за да се установи такава причинно-следствена връзка.
Щитовидната жлеза е най-уязвима на въздействие на радиоактивни изотопи на йода, особено уязвима е при децата и юношите.
По данни на ООН след аварията в чернобилската АЕЦ през 1986 г. рак на щитовидната жлеза е регистриран при повече от 6000 души на възраст под 18 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!