Сеизмологът Юкинобу Окамура през юни 2009 г. предупредил за опасността на среща на агенцията, която разглеждала готовността на 17-те японски атомни централи да издържат на тежко природно бедствие.
При обсъждането на АЕЦ "Фукушима-1" обаче изказването на Окамура било отхвърлено от представител на оператора на централата "Тепко", защото компанията и правителството смятали, че земетресенията са по-сериозна заплаха.
Този извод направил "Фукушима-1" уязвима за бедствието на 11 март, когатоземетресение с магнитуд 9 по Рихтер удари североизточното крайбрежие на Япония.
Сега експерти казват, че централата е издържала на труса, но именно последвалото цунами с вълни над 6 м е било причината резервният енергиен източник да излезе от строя и да предизвика сегашната ядрена злополука, довела до отделяне на сериозни количества радиация.
Катастрофата показва погрешна преценка от страна на правителството,
което е дало приоритет на едно природно бедствие над друго, и привлича вниманието върху проверка на безопасността, която по-скоро е потвърдила стандартите на японската агенция и "Тепко", вместо да ги постави под въпрос, отбелязва "Вашингтон пост".
През 2008 г. японската АЯПБ е възложила на комисия от инженери, геолози и сеизмолози да проверят мерките за безопасност на ядрените централи и да предложат промени. В нея не са влизали представители на "Тепко", но те са присъствали на срещите.
Това, което са проверявали експертите, е било до голяма степен предопределяно от АЯПБ въз основа на фактори като география и история на природни бедствия в района, обяснява член на комисията.
Например в АЕЦ "Хамаока" в префектура Шидзуока, югозападно от Токио, от експертите е било поискано да проверят рисковете и от земетресение, и от цунами. При АЕЦ "Фукушима-1", разположена на североизточното крайбрежие обаче, на експертите е било казано да се съсредоточат върху рисковете от земетресение, защото
вероятността от тежко цунами е била сметната за нищожна
От седемте експерти в комисията, проверявала централата, нито един не е бил експерт по цунами и по време на 22-те им срещи нито веднъж не бил повдигнат въпросът за подобен риск, отбелязва вестникът.
АЕЦ "Фукушима-1" е имала стени, които да издържат на 6-метрова вълна. Цунамито от 11 март е прехвърлило стената и е заляло аварийните дизелови генератори, което е извадило от строя охладителната система, предназначена да попречи на прегряването на прътите отработено ядрено гориво и ядрата на реакторите.
"Дизеловите генератори са били разположени в много ниска зона. Това ги е правело много уязвими за цунами или дори за наводнение в района", обяснява пред "Вашингтон пост" Кен Брокман, бивш директор по безопасността на ядрените инсталации в Международната агенция за атомна енергия.
Трима служители, работещи на 3-ти реактор, бяха облъчени,
а двама са били ранени и изпратени в болница, обяви днес АЯПБ. Първоначално бе съобщено, че трима работници са постъпили в болница.
Говорител на агенцията уточни, че инцидентът е станал по време на полагане на електрически кабели в реактора. Двама от работниците били изложени на радиоактивни елементи по кожата на краката.
Според говорителя те били изложени на радиационно облъчване от 180 милисиверта, което е по-малко от максимално допустимата доза от 250 милисиверта за работещите в централата.
Равнището на радиоактивния йод-131 във водопроводната мрежа в Токио спадна днес, след като вчера в пречиствателната станция бе измерено наднормено количество, предадоха агенциите. Сега водата може да пие и от бебета под 1 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!