Опасността от ново изтичане на радиация от повредената АЕЦ в североизточна Япония, за която съобщи премиерът на страната Наото Кан, държи инвеститорите в страх.
Играчите активно продават акциите си от местните компании, а петролът на световния пазар поевтинява, коментира Интерфакс.
Сводният индекс на азиатския регион MSCI Asia Pacific се срина след приключването на търговията днес с 5,3% до 124,61 пункта.
Този индикатор вече загуби 10% в сравнение с януарския си пик, което, според мнозина експерти, говори за започващата корекция на фондовия пазар, съобщава агенция "Блумбърг".
Спадът на японския Nikkei 225 достигна над 13%, което е максималният спад от 1987 г.
Малко по-късно той отбеляза незначително движение нагоре, но приключи търговията със спад от 11%, което е най-значителното понижаване от октомври 2008 г.
Този показател вече загуби 20% спрямо максималната си стойност, регистрирана през февруари, което свидетелства за началото на "мечи" пазар.
Хонконгският индекс Hang Seng приключи търговията със спад от 2,86%, австралийският S&P/ASX 200 – с 2,11%, южнокорейският Kospi - с 2,4%. Това е по-голям спад на пазарите, отколкото беше регистриран вчера.
"Не мисля, че размерът на бедствието беше оценен справедливо в началото. Хората се опитваха да разберат, по какъв начин, тази катастрофа ще се отрази на различните отрасли на промишлеността. Аварията в АЕЦ е допълнителен негативен фактор и реакцията на пазарите на това е съответната - паника и разпродажба на акции", заяви директорът на "Парадайс инвестмънт мениджмънт" Мат Риордан.
Наото Кан заяви, че във връзка с повишеното равнище на радиация хората трябва да напуснат зона в радиус от 20 км от атомната станция "Фукушима 1", където по-рано тази сутрин бе регистриран нов пожар.
Нивото на радиация в района на повредената в резултат на експлозията станция "Фукушима 1" е значително над нормата, съобщава телевизия Ен Ейч Кей.
Цената на акциите на японската банка "Мицубиши Ю Еф Джей" поевтиняха с 8,8%, на "Хонда"- с 3,9%, "Сузуки" - с 8,7%. "Хонда" спря работата на пет свои завода в Япония, "Сузуки" взе решение за затвори всичките си заводи до 16 март.
Акциите на "Тойота" поевтиняха със 7,4% на фона на изказванията на президента на компанията Акио Тойода, че дилърите, доставчиците и партньорите на най-големия световен производител на коли са пострадали сериозно заради земетресението и последиците от него. Заводите на "Тойота" са затворени от 14 до 16 март.
Стойността на книжата на "Фуджицу", които обявиха вчера, че прекратяват производствената си дейност в 10 предприятия заради отключванията на тока и повредите, нанесени от стихийното бедствие, спаднаха с 9,3%. Цената на акциите на "Сони" се понижи с 8,9%.
За разлика от понеделник, когато отбелязаха ръст акциите на строителните компании, които трябва да получат поръчки за възстановяване на разрушените обекти, днес поевтиняват книжата на всички 225 компании, които се включват в индекса.
Най-големи загуби регистрират електроенергийните компании.
"Появява се все повече информация за щетите, нанесени от земетресението на заводите на различни компании, затова последиците за печалбите неизбежно ще бъдат негативни", отбелязва анализаторът на "Мизухо Инвестор секюритис" Такеро Инаизуми.
В резултат на досегащния спад Китай вече изпревари Япония и зае второ място по обем на обща пазарна капитализация на компаниите, чиито акции се търгуват на фондовите борси в страната.
След приключване на вчерашната търговия общата капитализация на компаниите, чиито акции се търгуват на борсите в Китай, достигна 3,96 трилиона долара, което е с 5,3% повече, отколкото аналогичния показател в Япония, който е на равнище от 3,76 трилиона долара.
Първо място заемат САЩ, като капитализацията на американския фондов пазар надхвърля 16 трилиона долара. Икономистите отбелязват, че катастрофата, връхлетяла Япония, е съдействала до голяма степен за успеха на китайските фондови борси.
Природните бедствия са предизвикали максималния за последните две години спад на японския фондов индекс Nikkei 225. Изоставането на Япония вероятно ще се задълбочи през следващите дни на фона на продължаващите разпродажби на фондовите борси на страната.
Разрастването на мащабите на ядрената криза принуждава инвеститорите с голям песимизъм да оценяват икономическите последици от земетресенията и цунамито в Япония.
Много експерти смятат, че случващото се в Япония може да окаже по-голямо влияние, отколкото по-рано се е очакваше, върху световните пазари и върху нивата на търсене на суровини. Това води до спад на цените на петрола, които са от ключова важност за икономиката на Русия.
"Черното злато" стремително поевтинява днес в резултат на повсеместното намаляване на апетита на инвеститорите към рисковани операции.
Цената на априлските фючърси петрол на Нюйоркската стокова борда (NYMEX) спадна към 8 часа сутринта до 98,98 долара за барел в сравнение със 101,19 долара при затваряне на търговията в понеделник, т.е. с 2,21 долара, сочат данните на "Блумбърг".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!