Съдържанието на радиоактивен йод в морската вода край претърпялата авария японска атомна електроцентрала "Фукушима-1" надхвърля допустимите стойности близо 4400 пъти, предаде РИА Новости, като се позова на японската национална информационна агенция Киодо.
Концентрацията на радиоактивния изотоп йод-131 в морската вода на няколко десетки метра от засегнатите реактори е 4385 пъти над нормата. Вчера тя надхвърляше допустимите стойности 3355 пъти.
Измереното днес равнище е рекордно след природното бедствие на 11 март.
Постоянно високите равнища на радиация в морето край АЕЦ "Фукушима 1" може да означават, че
повредените реактори отделят радиоактивни частици непрекъснато,
предположи представител на японската Агенция за ядрена и промишлена безопасност, цитиран от Ройтерс.
Той призна, че регулаторният орган и инженерите, които работят по отстраняването на авариите в централата, не знаят откъде изтича радиация.
Агенцията за ядрена и промишлена безопасност призова правителството да помисли дали да не разшири евакуационната зона около АЕЦ "Фукушима-1", предаде Ройтерс.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) вече посъветва Япония да предприеме такава мярка.
В момента зоната се простира в радиус от 20 километра от атомната електроцентрала, засегната при най-разрушителното земетресение в съвременната история на страната и предизвиканите от него вълни цунами на 11 март.
Правителството насърчи хората, живеещи на разстояние 20-30 километра от края на зоната, също да напуснат домовете си, но не ги задължи.
Правителството за момента не възнамерява да разшири зоната,
заяви в отговор неговият главен секретар на пра Юкио Едано, цитиран от ДПА.
Вместо това кабинетът ще засили проверките за евентуално радиоактивно замърсяване на почвата.
Япония трябва да обмисли евакуацията на жителите на село извън установената от евакуационна зона около АЕЦ "Фукушима-1" заради повишен радиационен фон, смята Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), предаде ДПА.
Става дума за село Иитате на около 40 км северозападно от авариралата ядрена централа. То е извън 20-километрова евакуационна зона и 30-километровата зона, в която жителите са съветвани да не излизат от домовете си.
Първоначалната оценка сочи, че един от оперативните критерии на МААЕ за евакуация е надхвърлен, заяви представителят на агенцията Денис Флори.
Посъветвахме японските власти внимателно да оценят ситуацията и те ни казаха, че това вече се прави, добави той.
Експерти на МААЕ са измерили радиация на йод-131 от 25 мегабекерела на кв. м в земните слоеве в селото, което надхвърля два пъти евакуационния праг на МААЕ от 10 мегабекерела на кв. м.
Това е най-високото равнище на радиация,
измерено в девет населени места на разстояние между 25 и 60 км от ядрената централа.
Японският премиер Наото Кан заяви , че авариралата АЕЦ "Фукушима-1" трябва да бъде изведена от експлоатация, съобщи агенция Киодо, цитирана от Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Компанията оператор и собственик на централата ТЕПКО смята за неизбежно затварянето на първите четири реактора на "Фукушима 1" след приключване на трудните операции по охлаждането им, които може да отнемат месеца.
Почетният председател на ТЕПКО Цунехиса Кацумата вчера обаче даде да се разбере, че реактори 5 и 6, пощадени от катастрофата, може да бъдат запазени, отбелязва Франс прес.
Предвидената за днес операция по разпръсване на територията на АЕЦ "Фукушима-1" на
специална смола за предотвратяване на разпространението на радиацията
бе отложена заради дъжд, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на компанията оператор ТЕПКО.
Тези работи ще продължат около две седмици. ТЕПКО е готова да започне да разпръсва специалната смола, когато времето се подобри, като засега операцията е пренасрочена за 1 април.
Броят на потенциалните жертви при земетресението с магнитуд 9 и вълните цунами в Япония надхвърли 27 600, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на полицията.
Официалният брой на загиналите е 11 417
16 273 души продължават да са водени за изчезнали.
Най-много жертви има в североизточните префектури Мияги, Фукушима и Ивате, които са най-близо до епицентъра на труса и чиито крайбрежия бяха връхлетени от цунами.
Четвърт милион души остават във временни приюти.
Напълно разрушени са над 18 хил. сгради, пет хиляди от които жилищни. 130 хил. постройки са понесли значителни щети.
По предварителни оценки на правителството общият размер на щетите може да надхвърли 25 трилиона йени (308 млрд. долара).
Агенцията за защита на околната среда обяви, че засилва контрола върху млякото, питейната вода и наблюдението на валежите вследствие на аварията в японската атомна електроцентрала "Фукушима-1".
Кризата с ядрената централа в Япония продължава да е водеща тема за западните медии.
Евакуираните хора около централата са
връщани от лечебните заведения и от временните убежища
заради опасения, че са заразени с радиация и че заразата може да се предаде чрез техните дрехи и обувки, пише в. "Дейли телеграф".
Болниците и временните убежища искат евакуираните да представят удостоверения, че не са били изложени на радиация, преди да бъдат приети, допълва вестникът.
Изданието посочва пример с 8-годишната Такаюки Окамура, на която било отказано лечение за кожен обрив в град Фукушима. Там тя и семейството й се настанили във временен лагер, след като напуснали разрушения си дом в град Минамисома, на 18 километра от централата "Фукушима-1".
За нас и без друго е голям шок, че живеем в убежище, но отказът на болницата да приеме за лечение детето ни беше още по-голям удар, разказват родителите на момиченцето.
Медицински експерти осъждат подобни крайни мерки. Според тях, ако има съмнения, че някой е заразен с радиация, заплахата може да се отстрани, като неговите дрехи бъдат свалени, преди той да влезе в болницата или във временното убежище.
Предубежденията срещу хората, които са живели край "Фукушима-1", възцаряват
спомена за отношението към оцелелите от атомните бомбардировки
в Хирошима и Нагасаки, които не са можели да наемат жилища, да си намерят работа или брачни партньори, отбелязва британският вестник.
В друга статия "Дейли телеграф" пише, че ядрената криза се е отразила на бизнеса със суши и е изхвърлила това ястие от менюто на чуждите клиенти.
Все повече поръчки за японско суши се анулират в чужбина заради опасения, че в него може да има следи от радиация.
Пред британския в. "Индипендънт" Пади Рийган, преподавател по ядрена физика в университета Съри, посочва, че радиационните нива в Япония не са толкова ужасяващи, колкото изглеждат в информациите за сиверти и бекерели.
Рийган припомня, че
сивертът е мерна единица за дозата радиационно облъчване
и дава оценка за евентуалните биологични увреждания, които определено ниво на радиацията може да причини.
Бекерелът се отнася за количеството на наличната радиация
Експертът допълва, че здравият човек има радиоактивност от десетки хиляди бекерела на секунда. Информациите, че някои от ликвидаторите на "Фукушима-1" са били изложени на доза радиационно облъчване от 200 милисиверта означава, че рискът от ракови заболявания за тях се е повишил с 1%.
Радиацията е опасна в големи количества, в това няма съмнение. Но повечето данни за нивата на радиацията в Токио и на други места показват, че те ще имат
почти същия ефект като този човек да изяде банан,
заключава преподавателят.
В. "Ню Йорк таймс" пише, че работниците, опитващи се да спасят "Фукушима-1", започват да дават интервюта, да публикуват информации в блогове и да пращат имейли, в които хвърлят светлина върху случващото се в повредената централа.
Операторът на централата ТЕПКО при нормални обстоятелства не допуска неговите работници да си развързват езиците.
Сега работниците се опасяват, че техните разкази за състоянието на централата могат да бъдат цензурирани от компанията, допълва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!