Япония е съобщила на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), че хранилище за отработено гориво се е запалило в реактор, пострадал от земетресението и радиоактивни частици са попаднали "директно" в атмосферата.
МААЕ съобщи, цитирайки информация от японските власти, че доза, надхвърляща 400 милисиверта на час, е била регистрирана в района на АЕЦ "Фукушима".
Агенцията не дава подробности или сравнения за нивото на радиацията, но годишно радиационният фон от природни източници се изчислява на около 3 милисиверта, мерна единица, която МААЕ използва, за да измери дозите радиация, получавани от хората.
По-късно Франс прес съобщи, като се позова на секретаря на японското правителство Юкио Едано, че нивото на радиацията в района на атомната централа е спаднало 20 пъти за шест часа.
Според експерти бързото отслабване на радиацията е признак, че в атмосферата са били изхвърлени радиоактивни частици при вчерашния взрив в зданието на трети реактор, а не при пожара, обхванал и хранилището за отработено гориво.
Вятърът разсейва радиоактивните частици над Тихия океан, далеч от Япония и другите азиатски страни, съобщи Световната метеорологична организация.
Агенцията на ООН обаче предупреди, че метеорологичните условия може да се променят и че следи отблизо данните от сателитите и другите видове данни.
На този етап всички метеорологични явления са далеч от бреговете, така че няма никакви последици за Япония и за другите разположени наблизо страни, съобщи на брифинг в Женева Мириам Голнарагхи, директор на отдела за намаляване на риска от бедствия.
"Няма основание за повишаване на напрежението в България
вследствие на ставащото в японските атомни централи. Няма и основание за самоволно вземане на защитни мерки", заяви Мариана Низамска, началник на аварийното планиране в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), тази сутрин в интервю за БНР.
"Каквото и да бъде изхвърлено в атмосферата над Япония, ще трябва да мине повече от половината земно кълбо, за да дойде до България. Факт е, че радиационният фон в Япония е повишен и стойностите са високи и затова там е предприета евакуация на населението в 20-километровата зона около АЕЦ "Фукушима 1”, подготвена е и йодната профилактика.
Там на място наистина има риск за хората, докато ние се намираме на огромно разстояние. Можете да си представите как атмосферата ще разсее всичко, а дори да достигне нещо до нас, то ще бъдат отделни частици. Възможно е дори те да не бъдат измерени", каза Низамска в интервю за Агенция "Фокус".
Няма как радиацията да стигне до България. Японското правителство взима всички мерки за овладяване на ситуацията и намаляване на всякакви последствия, увериха от АЯР.
На сайта на агенцията се посочва, че няма промяна в радиационния фон на територията на България.
В Япония
властите предупредиха, че нивото на радиацията "значително" се е увеличило
около ядрената централа след експлозиите на два реактора и френското посолство съобщи, че слабо радиоактивен облак може да стигне до Токио до часове.
В редица префектури на Япония са измерени повишени нива на радиационния фон след изпускането в атмосферата на радиоактивни вещества от авариралата атомна електроцентрала "Фукушима-1", съобщи ИТАР-ТАСС.
От петък до днес на територията на електроцентралата станаха четири експлозии.
Съществуват опасения, че повредените реактори могат да се превърнат в източник на силна радиация, посочва Ройтерс и допълва, че в района на централата радиацията е достигнала опасни за човека нива.
В Токио, с население 12 млн. жители, са били измерени малки количества на радиоактивни изотопи на йод и цезия, които най-вероятно са били донесени от вятъра, който духа от посоката на "Фукушима-1", на около 240 км от японската столица, предаде Ройтерс, като си позова на Агенция Киодо.
В столицата вече се забелязват признаци на паника,
посочва Ройтерс. Някои от жителите на Токио го напускат, а други се запасяват с храна и вода.
В един от най-големите универсални магазини в Япония - "Дон Кихот" в центъра на Токио, са разпродадени всички портативни радиоприемници, джобни фенерчета, свещи, туби за гориво и спални чували.
В съседната на Токио префектура Сайтама равнището на радиацията във въздуха се е увеличила около 40 пъти - 1222 наносиверта в час, но все още в под стойностите, при които възниква опасност за човешкото здраве.
В префектура Канагава, на югозапад от Токио, равнището на радиацията се е увеличило между 6 и 9 пъти в сравнение с нормалното.
Повишена радиация е била измерена и в префектура Тотиги.
Японският премиер Наото Кан призова днес всички, които живеят в радиус до 20 километра около "Фукушима-1", да се евакуират.
Властите препоръчаха на жителите в районите, разположени на разстояние между 20 и 30 километра от атомната електроцентрала да не излизат от домовете си.
Ройтерс посочва, че радиация с ниво 400 милисиверта в час е 20 пъти по-висока от годишната норма, на която са изложени някои работници в ядрени електроцентрали или миньорите в уранови мини.
При катастрофата в Чернобил са били евакуирани всички райони, в които нивото на радиация е било над 350 милисиверта на година. При нормален радиационен фон човек е изложен на около 2-3 милисиверта на година.
При нива на облъчване около 100 милисиверта на година се забелязва отчетливо увеличение на случаите на ракови заболявания.
Натрупването на 1000 милисиверта предизвиква рак в един от всеки петима души.
Единична доза от 1000 милисиверта предизвиква симптоми на лъчева болест, а при единична доза от 5000 милисиверта половината от облъчените умират в рамките на един месец.
Ройтерс изтъква, че е много малко вероятно населението в районите близо до електроцентралата да бъде изложено на радиация с опасна интензивност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!