В първи и трети блок на АЕЦ "Фукушима-1" е започнало частично разтопяване на ядрата на реакторите при неработеща система за охлаждане.
Това следва от направения от експерти на Европейската комисия анализ на обстановката, съобщи говорителката на еврокомисаря по енергетиката Марлина Холцнер.
Появата на дим на четвърти енергоблок създава отделно безпокойство, защото източникът му е неизвестен, добави тя.
Еврокомисията смята, че обстановката на японската АЕЦ е по-тежка, отколкото я представят властите.
Вчера в Европейския парламент еврокомисарят по енергетиката
Гюнтер Йотингер нарече случващото се във "Фукушима-1"
"апокалипсис" и заяви, че
местните власти са изгубили контрола над ситуацията в централата.
Европейският съюз препоръча на страните да започнат да проверяват за наличие на радиация в храните, внасяни от Япония, заяви днес прес Франс прес говорител на Европейската комисия.
"Отправена е препоръка чрез Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF)", посочи Фредерик Венсан, говорител на ЕК по въпросите на здравеопазването. От вчера се препоръчва на европейските страни, които искат, да предприемат проверки.
В случай че бъдат установени по-високи
от допустимите нива на радиация, те са задължени да информират
ЕС.
Възможно е защитните обвивки на първи и трети реактор да са повредени, призна днес секретарят на правителството Юкио Едано.
Японските власти смятат, че за охлаждане на авариралите реактори може да бъде необходима помощ от американската армия, заяви той.
Междувременно персоналът на централата бе евакуиран временно заради повишената радиация.
Евакуацията бе наредена към 10,40 ч. местно време (03,40 ч. българско). По-късно персоналът бе върнат, за да продължи работата си.
Хеликоптер на японските сили за самоотбрана излетя, за да облее с вода трети реактор на централата. Високото равнище на радиацията обаче не позволява операцията да бъде проведена, предаде държавната телевизия.
Затова японската полиция ще се опита да охлади отработеното ядрено
гориво в трети реактор с помощта на водни
оръдия за борба с безредици.
Горивните пръти в първи реактор са разрушени 70%, а тези във втори реактор - 33%, съобщава японската агенция Киодо.
Японският император Акихито изрази дълбокото си
безпокойство от обстановката
във "Фукушима-1" в необичайно телевизионно обръщение към японския народ.
"Дълбоко съм разтревожен от обстановката в ядрената централа, защото тя е безпрецедентна. Надявам се, че с помощта на онези, които се борят да се справят с нея, нещата няма да се влошат", заяви императорът.
Акихито изрази съболезнованията си към семействата на жертвите и призова японския народ да не се предава.
"Моля се работата на спасителите да напредва бързо и животът на хората да се подобри макар и с малко", заяви той.
Температурата във втори реактор се е стабилизирала
и налягането е спаднало, но "Токио електрик пауър" (ТЕПКО) - компанията оператор на атомната електроцентрала, призна, че не е сигурна какво се случва в този реактор. Компанията съобщи, че излива вода в пети и шести реактор.
По-рано днесв четвърти реактор на централата бе забелязан огън,
след час той изчезна, но по-късно над централата се издигна бял дим.
Нивото на радиация, измерено на входа на АЕЦ "Фукушима-1" към 01,00 ч. по Гринуич (03,00 ч. българско време), е било силно увеличено, след което е спаднало.По информация на компанията рано тази сутрин радиационният фон за кратко се е повишил до 2399 микросиверта на час и постепенно е спаднал до 1361 микросиверта на час.
Равнището на радиацията отвъд 20-километровата зона около електроцентралата не представлява непосредствен риск за човешкото здраве, увери главният секретар на правителството.
Вятърът в района на "Фукушима-1" днес духа от северозапад и ще
отнася изхвърлената от взрива и пожара радиация на югоизток в Тихия океан.
Прогнозата за утре е вятърът да духа от запад и също да отнася радиацията към океана, на чийто бряг е разположена повредената АЕЦ.
В разпространените в Токио официални съобщения се твърди, че регистрираното днес неголямо покачване на радиацията в мегаполиса не е опасно за здравето.
За разлика от столицата, в разположената северно от нея префектура Ибараки радиацията е превишила 300 пъти нормалното равнище, но и то "все още е значително по-ниско от застрашаващите здравето стойности", отбелязва агенция Киодо.
Центърът за наблюдение на вулканичната пепел в Лондон предупреди днес самолетите за опасност от радиоактивност след аварията във "Фукушима-1". Повечето самолети продължават да кацат в Токио, с изключение на машините на германската авиокомпания "Луфтханза", която вчера отклони полетите си към други японски летища.
Същевременно
ново силно земетресение с магнитуд 6
разлюля днес по обяд местно време (рано тази сутрин) Токио, където сградите се люляха продължително. Епицентърът се намира източно от Токио, огнището на труса е на дълбочина 10 км.
По-рано трус със същия магнитуд и епицентър в град Фудзиноми разтърси префектура Шизуока, югозападно от Токио, при което бяха ранени около 30 души. Мощни трусове бяха почувствани и в префектурите Яманаши, Канагава и Токио.
Спасителните операции в североизточните зони на Япония, опустошени от вълните цунами, са
затруднени днес от силните студове и снеговалежите в региона.
Температурите в най-силно пострадалите префектури Ивате, Мияги и Фукушима са спаднали до нулата. Според синоптиците е възможно да се понижат утре до минус пет градуса.
Метеорологичните условия затрудняват дейността на екипите, включващи близо 80 хил. японски войници, полицаи и спасители, подпомагани от многобройни чуждестранни колеги.
До този момент е потвърдена смъртта на 3771 души в 12 префектури. Броят на ранените е близо 2000. Полицията води за безследно изчезнали 8181 души в шест префектури.
Премиерът Наото Кан съобщи, че са били спасени над 26 хил. души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!