Морската вода край първи реактор на АЕЦ "Фукушима-1" съдържа радиоактивен йод в концентрация, която надвишава 3355 пъти допустимата стойност, съобщи японската агенция за ядрена и промишлена безопасност, цитирана от Ройтерс.
Зам.-генералният директор на агенцията Хидехико Нишияма се опита да успокои обществеността с аргументите, че хората, които живеят в района около електроцентралата, вече са евакуирани, а в околността не се лови риба.
Йодът-131 има период на полуразпад от осем дни
и дори ако вземем предвид концентрацията му в морската екосистема, тя ще отслабне значително, докато достигне хората, заяви Нишияма на пресконференция.
Твърденията за частично повреждане или разтопяване на активната зона на първите три реактора на АЕЦ "Фукушима-1" не почиват на преки доказателства, а са основани на косвени данни. Това заяви за ИТАР-ТАСС източник от Международната агенция по атомната енергия (МААЕ).
Не може да се погледне в реакторите, но откритите на територията на централата следи от високотоксичен плутоний и появата на вода, чиято радиоактивност сто хиляди пъти надхвърля нормата,
може да говори за евентуална повреда на защитните обвивки на горивните пръти,
каза източникът на руската агенция.
Дали разтопяването е в рамките на корпусите или вече се е просмукало под "обшивката" на железобетонната защитна обвивка, този въпрос още остава без отговор.
Експертите се ръководят от това, че корпусите на реакторите не са разрушени и няма никакви обективни условия за възникване на неуправляема верижна реакция.
Разминаванията в показанията на температурните датчици за състоянието на активната зона се обяснява с възможна неизправност на измервателните прибори, казва експертът.
За отстраняване на възникналите проблеми с охлаждането на реакторите ще са необходими месеци, смята източникът на ИТАР-ТАСС. Сега най-важното е да се пазят хората и по-внимателно да се проверява равнището на радиация, на което те се подлагат, съветва той.
Четири земетресения с магнитуд над 5 бяха регистрирани
тази нощ край източния бряг на най-големия японски остров Хоншу, съобщи Геофизичната служба към Руската академия на науките, цитирана от ИТАР-ТАСС. Най-мощният трус е бил със сила 5,8.
Епицентровете на земетресенията са били в Тихия океан, на разстояние от 100 до 300 километра от японското крайбрежие и на дълбочина около 33 километра под дъното на океана.
Сеизмичната активност по източното крайбрежие на остров Хоншу не е отслабвала от мощното земетресение със сила 9,0 на 11 март, което предизвика опустошителни вълни цунами.
Вчера нов силен трус с магнитуд 6,4, станал на голяма дълбочина край бреговете на префектура Фукушима разтърси ударените от бедствията райони.
Президентът на "Токио илектрик пауър" (ТЕПКО) Масатака Шимизу тази нощ е постъпил в болница с високо кръвно и виене на свят, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на говорител на компанията.
ТЕПКО е собственик на авариралата АЕЦ "Фукушима-1".
За последен път Шимизу бе видян пред публика на 13 март, два дни след катастрофалното земетресение в Япония и последвалите го огромни приливни вълни цунами, посочва АП.
Съобщението за хоспитализирането на Шимизу потвърди слуховете, че той има
сериозни здравословни проблеми
Временното му оттегляне от управлението на ТЕПКО се оценява като още една криза, която връхлита компанията, която все още не е успяла да се справи с авариите в АЕЦ "Фукушима-1".
ТЕПКО и Масатака Шимизу като президент на компанията бяха остро критикувани от премиера на Япония Наото Кан за бавната реакция след авариите и за несвоевременно уведомяване на властите за обхвата и характера на повредите.
Според наблюдатели Шимизу ще бъде принуден да подаде оставка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!