Повредената от силното земетресение и цунами на 11 март АЕЦ "Фукушима-1" не е понесла нови щети от тазсутрешния земен трус с магнитуд над 6 по Рихтер източно от Токио, предаде Франс прес, като цитира оператора "Токио илектрик пауър" (ТЕПКО).
Нямаше прекъсване на тока, нито щети от това земетресение, съобщи компанията в комюнике. Според Геофизичния институт на САЩ
земетресението е било със сила 6,6
Трусът бил на дълбочина 33 км, на 112 км югозападно от остров Хоншу. Според японската метеорологична агенция силата на труса е 6,3.
Втори сериозен трус - с магнитуд 6,3, удари няколко часа по-късно Североизточна Япония. Земетресението е усетено силно в област Фукушима близо до пострадалата ядрена централа, съобщи Японската метеорологична служба. Служителите на АЕЦ-а са били евакуирани като предпазна мярка.
По-рано в централата пламна пожар, но бързо бе угасен.
Япония реши да
повиши нивото на ядрената катастрофа във "Фукушима"
от пета на максималната седма степен по Международната скала на ядрените събития (МСЯС), съобщиха тази сутрин японски медии.
Степен нула обозначава липса на отклонения, а най-високата седма степен - голяма катастрофа, като тази в Чернобил през 1986 г., посочва АФП.
Повишаването на нивото на ядрената криза в АЕЦ "Фукушима-1" до седма степен означава, че е имало значително изхвърляне на радиоактивни материали с големи въздействия върху здравето и околната среда, добавя АФП.
Същевременно ТЕПКО заяви, че изтичането на радиация от АЕЦ "Фукушима-1" би могло да превиши този в Чернобил след аварията през 1986 г.
Изтичането на радиация не е спряло напълно и нашите притеснения са, че
в крайна сметка може да надхвърли Чернобилското,
заяви представител на оператора. В момента радиацията в района около "Фукушима-1" съставлява около 10% от количеството измерено около Чернобил след ядрената катастрофа през 1986 г.
Скалата, използвана от МААЕ, се използва за представяне на мащабите и последиците за безопасността от ядрена или радиационна авария по разбираем за широката общественост начин, посочва Ройтерс.
Авария от седма степен по МСЯС се описва като "много сериозна", а от първа степен - като аномалия. Скалата е логаритмична, което означава, че всяка следваща степен е десет пъти по-опасна от предходната, както следва:
Седма степен - авария, свързана с изтичане на голямо количество радиоактивни вещества със силно въздействие върху здравето на хората и върху околната среда. Ликвидирането на последствията изисква прилагането на продължителни и сложни защитни мерки.
Експлозията и пожарът в АЕЦ "Чернобил" през 1986 г. предизвика отделянето на големи количества радиоактивни вещества в атмосферата. Тази авария засегна голяма територия в западната част на Русия и в Европа.
Шеста степен - авария, свързана с изтичане на значително количество радиоактивни вещества, което вероятно ще наложи прилагането на продължителни защитни мерки. Пример за авария от шеста степен е тази в АЕЦ "Кищим" в Русия през 1957 г. при която в околната среда бе заразена след експлозия в резервоар за вещества с висока радиоактивност.
Пета степен - авария, свързана с изхвърляне на ограничено количество радиоактивни вещества, което вероятно ще наложи прилагането на защитни мерки. Пример за авария от пета степен е тази в АЕЦ "Трий майл айлънд" в САЩ през 1979 г., в АЕЦ Уиндскейл пайл" във Великобритания през 1957 г. и в АЕЦ "Гояния" в Бразилия през 1987 г.
Четвърта степен - авария с локални последствия, свързана с изтичането на малко количество радиоактивни вещества, при която е малко вероятно да се наложи прилагането на защитни мерки извън района на засегнатата АЕЦ, и отделянето на значително количество радиоактивни вещества вътре в зданието на аварирал реактор. Такива са авариите в АЕЦ "Токаимура" в Япония през 1999 г., в АЕЦ "Сен Лоран дез о" във Франция през 1980 г., и в АЕЦ "Флюрус" в Белгия през 2006 г.
Събитията с по-ниска степен - трета, втора и първа - се определят като инциденти.
Първа степен (третирана като аномалия) е свързана с проблеми в системите за безопасност на дадена инсталация, но без опасност от радиоактивно замърсяване.
Събитие от втора степен се третира като инцидент и е свързано с излагането на количество радиация над 10 милисиверта, или погълнатата еднократно радиация е над допустимите годишни граници. При инцидент от втора степен няма радиоактивно замърсяване.
Инцидент от трета степен се третира като "сериозен". В такива случаи няма силно радиоактивно замърсяване, но е възможно засегнатият персонал да бъде изложен на радиация, надхвърляща два пъти годишната норма.
Повече от 400 подземни труса с магнитуд над 5
са били регистрирани в Япония след 11 март, когато остров Хоншу стана жертва на катастрофално земетресение с магнитуд 9, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на разпространени днес данни на японската метеорологична служба.
Земетресението от 11 март е най-силното, регистрирано през цялата история на сеизмични наблюдения в Япония. След него за по-малко от 24 часа в североизточната част на страната са били регистрирани още 5 вторични труса с магнитуд 7.
За изминалия един месец са били регистрирани 68 труса с магнитуд над 6. Броят на регистрираните трусовете с магнитуд над 5 е 408.
Сегашната сеизмична активност в североизточната част на Япония е безпрецедентна,
посочва ИТАР-ТАСС. В цяла Япония от 2008 до 2010 г са били регистрирани средно по 155 труса с магнитуд над 5 годишно.
Японската метеорологична служба предупреди, че в североизточната част на страната съществува опасност от нов трус с магнитуд над 7.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!