Министър-председателят на Япония Наото Кан обяви, че правителството е взело решение да въведе строги ограничения върху достъпа до района, разположен в радиус от 20 км около авариралата АЕЦ "Фукушима-1", съобщи ДПА.
Предвижда се всички жители на района, обявен за забранена зона, да бъдат евакуирани. Предвиждат се и строги мерки за контрол върху достъпа до забранената зона.
Целта на създаването й е да се намали опасността от излагане на радиация и да се пресекат опитите за кражби в празни жилища.
Почти всички 80 хил. жители на района около "Фукушима-1" бяха евакуирани още на 12 март, един ден след катастрофалното земетресение, причинило аварията в АЕЦ, припомня Асошиейтед прес.
Някои от жителите са започнали да се завръщат
и полицията досега нямаше законно прави да не ги допусне.
Според полицейски източници в зоната са останали около 600 хил. кокошки, 30 хил. свине и 3 хил. крави. Местни фермери предполагат, че голяма част от животните може да са измрели от глад.
От утре всеки непозволен предварително опит за проникване в забранената зона ще се наказва с глоба. За жителите, които искат за кратко време да се завърнат до домовете си, ще бъдат осигурени специални автобуси.
Ще се допуска не повече от един човек от семейство, като престоят е ограничен на два часа.
При излизане от зоната всеки посетител ще бъде подложен на
цялостна радиологична проверка
Радиоактивните вещества, които изтичат в морето от претърпялата авария японска атомна електроцентрала, са на равнището от 5 хил. терабекерела - 20 хиляди пъти над годишната норма, разрешена за АЕЦ "Фукушима-1", съобщи днес компанията оператор ТЕПКО, цитирана от ДПА.
ТЕПКО уточни, че е това количество радиация е било измерено в 520 тона вода, изтекла от втори реактор. Течовете са били забелязани на 2 април и са спрели на 6 април.
Измереното равнище от 5 хил. терабекерела е далеч по-ниско от нивата от между 370 хил. и 630 хил. терабекерела радиоактивни вещества, които се смята, че са били изпуснати в атмосферата от АЕЦ "Фукушима-1".
Две силни земетресения станаха днес край източното крайбрежие
на главния японски остров Хоншу, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на Геофизическата служба на Руската академия на науките.
Двата труса са били с магнитуд съответно 6 и 6,1. Епицентърът им е в Тихия океан на около 180 километра от бреговете на Япония.
Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети. Не е обявена тревога за вълни цунами.
2/3 от идентифицираните до момента жертви на вълните цунами, които връхлетяха Япония вследствие на разрушителното земетресение на 11 март,
са били над 60-годишни,
предаде Асошиейтед прес, като се позова на полицията.
По североизточното крайбрежие на главния японски остров Хоншу, което пострада най-тежко при природното бедствие, живеят повече възрастни хора, отколкото в други райони на Япония.
При 65% от потвърдените 11 108 смъртни случаи, при които възрастта на загиналия е известна, става въпрос за човек на възраст над 60 години. Възрастта на 1899 жертви не е установена.
При условие че 14 хил. души все още се водят за изчезнали, потенциалният брой на загиналите при природното бедствие на 11 март е 27 хил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!