Г ръцкият финансов министър Янис Варуфакис остро разкритикува прилаганата в Гърция през последните пет години политика на драстични икономии и дългата продължителност на преговорите с международните кредитори.
„Имаме много лоша система на управление в Европа. Това не е правилният начин да се ръководи един валутен съюз.
Това е пародия. Това е комедия на грешките от вече пет години“,
каза той. „Програмата, която наложиха на тази страна и която искат да продължат да налагат, ще се запомни като най-големия провал в историята на икономиката“, добави той.
Вчера Варуфакис ясно даде да се разбере, че ще подаде оставка, ако в референдума спечели отговорът „да“.
Гръцкият финансов министър обаче заяви, че
има „100-процентова вероятност“ да се постигне споразумение с кредиторите на Атина
след референдума в неделя, какъвто и да е резултатът му, предаде Франс прес.
„Споразумение ще се постигне, без значение дали от урните ще излезе „да“ или „не“, каза Варуфакис за Би Би Си.
„Ако е „да“, това ще е лошо споразумение, банките ще отворят при лошо споразумение. Ако спечели „не“-то, ще имаме друго споразумение, което ще е жизнеспособно. Нещо от рода на предложенията, които ни бяха направени през последните дни“, каза той.
Варуфакис призова гърците да гласуват против плана на кредиторите на неделния референдум, който може да реши бъдещето на Гърция в еврозоната.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас пък увери гърците, че проблемите, с които се сблъскват заради затворените банки,
„няма да продължат прекалено дълго“.
Той каза, че очаква постигане на сделка с кредиторите на страната до 48 часа след референдума в неделя, предаде Ройтерс.
За телевизия АНТ1 Ципрас каза, че гледките на опашките пред банкоматите и на възрастни хора, които с часове чакат за си получат пенсиите са „притеснителни“, но обвини за това партньорите на Гърция от еврозоната, които са принудили Европейската централна банка да замрази жизненоважното финансиране на банките.
На въпрос какво ще стане при победа на отговора „да“ на референдума, Ципрас отвърна, че изборът на гръцкия народ ще бъде уважен, предаде Франс прес.
„Ще задействам предвидената от конституцията процедура и ще се консултирам с партията“ (лявата радикална партия СИРИЗА, на която е лидер – б.ред.), заяви той.
На въпрос за евентуални предсрочни парламентарни избори, премиерът заяви, че не трябва да се избързва.
Гръцката конституция предвижда при евентуална оставка на правителството или да се произведат парламентарни избори, което обаче може да стане най-рано след месец, или съставяне на правителство на националното единство, което може да е ръководено от досегашния премиер ако той приеме, или от друг политик, който ще се избере от всички партии, желаещи да участват в такова правителство.
В интервю в понеделник за гръцката телевизия ЕРТ за съдбата на правителството премиерът Ципрас подчерта, че не смята да остане на власт на всяка цена, припомня АФП. Затова пък, ако на референдума спечели отговорът „не“ Ципрас увери, че ще отиде в Брюксел възможно най-скоро да договори споразумение с кредиторите от МВФ и ЕС.
Той повтори, че отговорът „не“ „не означава „не“ на Европа, а реалистично решение“, което цели по-малко съкращения в разходите и преструктуриране на дълга.
„В продължение на пет месеца Гърция бе подложена на безпрецедентен шантаж да приеме мерките за драстични икономии, народът трябва свободно да реши“, заяви Ципрас.
Поддръжници на Гръцката комунистическа партия, 6000 по данни на полицията, демонстрираха снощи в центъра на Атина, след като партията призова да се гласува с невалидни бюлетини на референдума в неделя, предаде Франс прес.
Лидерът на партията Димитрис Куцумбас заяви, че ще раздаде неофициални бюлетини на привържениците си, за да гласуват с тях в неделя, защото не иска да заема страната нито на правителството, нито на ЕС.
Стотици антиевропейски протестиращи преминаха по булевард близо до парламента при засилено полицейско присъствие. Редица от тях носеха мотоциклетни каски или противогази.
Пред офисите на Европейската комисия в Атина бе изгорено знаме на ЕС.
В друг квартал на столицата около 1000 души отговориха на призива на бившия премиер социалист Георгиос Папандреу, който сега е лидер на друга партия съперник на социалистите, и призовава да се гласува с „да“ на референдума.
В Солун поддръжниците на отговора „да“, водени от кмета Янис Бутарис, бяха около 4000 по данни на полицията.
Държавният съвет на Гърция – в качеството на върховен административен съд, днес
решава за законността на референдума.
В Държавния съвет са постъпили искове от един адвокат и бивш държавен съветник, както и от един инженер за анулиране на общонародното допитване, тъй като според двамата е антиконституционно.
Те настояват да бъдат обявени за незаконни всички предварителни законодателни актове във връзка с референдума в неделя.
Двамата твърдят, че решенията на Министерския съвет за свикване на референдума, както и президентският указ за неговото обявяване са в несъответствие с чл. 44 от конституцията и със закон от 2011 г. Те смятат, че на всенародно допитване не могат да бъдат поставяни въпроси от бюджетно и финансово естество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!