Н якои от големите гръцки банки най-вероятно ще трябва да затворят и да бъдат погълнати от други финансови институции в рамките на преструктурирането на банковия сектор на страната.
Това съобщава "Ройтерс", като се позовава на анонимен европейски източник.
Това ще се случи с банки, които са пострадали сериозно от политическата и финансова криза в страната, без значение дали в гръцката икономика ще се влеят спасителни средства от ЕС, смята източникът на Ройтерс.
По отношение на четирите големи гръцки банки - Националната банка на Гърция, "Юробанк", "Пиреус" и "Алфа банк", източникът на Ройтерс коментира, че те може да се слеят в общо две банки.
Мерките, според източника, несъмнено ще предизвикат силно недоволство и съпротива в Атина. Друг източник отбелязва, че процесът на сливане между банките може да отнеме много време.
Ликвидността на Гърция до понеделник е гарантирана, банковите депозити до сто хиляди евро са осигурени, обяви председателката на Асоциацията на гръцките банки и шефка на Националната банка Лука Кацели,
цитирана от изданието нюз.ин. Лука Кацели каза, че досега въпрос за "подстрижка" не е бил поставян, като изрази мнение, че колкото по-бързо и по-нормално заработи банковата система в страната, толкова по-малка е вероятността от "подстрижка" на банковите депозити.
Тя увери, че ликвидността на банките е гарантирана до понеделник и че в случай, че се постигне споразумение с кредиторите, от вторник банките ще предоставят повече услуги и постепенно ситуацията ще се нормализира.
Въпрос от техническо естество е дали този процес ще продължи два или три дни, допълни Лука Кацели.
В сряда управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард отново заяви, че е необходимо преструктуриране на дълга на Гърция и увери, че продължава активно да търси решение на кризата. "Преструктуриране на дълга според нас е необходимо в случая на Гърция, така че да бъде по силите й да го изплати", каза Лагард.
Атина, която настоява за облекчаване на огромния си дълг, обеща да представи нова програма за надеждни реформи в отговор на поставения от европейските лидери ултиматум.
Въпреки че Гърция не погаси последната си вноска по дълга към МВФ, Лагард увери, че институцията е поела ангажимент да намери решение на гръцката криза. Според МВФ Гърция ще се нуждае от най-малко 50 милиарда евро помощ през следващите три години и от облекчаване на дълга. Но европейците, които имат най-голям финансов принос в плана за помощ, не искат и да чуят за облекчаване на дълга, докато Атина не приеме мерки за икономии.
Икономическият крах на Гръция би бил "геополитическа грешка", коментира американският финансов министър Джак Лу
По думите му има много неизвестни последствия, ако ситуацията в Гърция стигне до пълен крах. След МВФ и Джак Лу също предупреди, че дългът на Гърция не е жизнеспособен, като подчерта "дълбокото" нежелание на някои европейски държави да решат този проблем.
Американският финансов министър каза, че е в непрестанен контакт с европейски високопоставени представители във връзка с гръцката дългова криза, като призова за постигане на споразумение по дълговия проблем на Гърция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!