След срещата между Ципрас и фермерите - решение няма
Източник: ЕПА/БГНЕС

Г ръцкият премиер Алексис Ципрас и представителите на някои организации на протестиращите фермери не успяха днес да постигнат непосредствено решение на продължаващата вече месец блокада на магистралите на страната, предаде Асошиейтед прес.

Фермерите протестират срещу пенсионни реформи, планирани от воденото от левицата коалиционно правителство на Ципрас в рамките на ангажиментите му към международните кредитори.

Те блокират пътища и магистрали в цялата страна, включително няколко гранични пункта с България и Турция.

След срещата фермерите заявиха, че ще предадат предложенията на Ципрас на протестиращите, които са паркирали тракторите си по няколко основни магистрали. Те не казаха какви са предложенията и не дадоха времева рамка за обсъждането им.

Групата, която се срещна с Ципрас, също така не представляваше всички протестиращи фермери.

Само една от четирите големи групи на протестиращите фермери се съгласи да присъства на днешните преговори, а останалите групи настояха на исканията си пенсионната реформа да бъде отменена.

"Ние ще се върнем на блокадите, за да решим как ще продължи нашата борба", заяви фермерът Вангелис Папагианулис.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Малко е вероятно обаче Ципрас да направи съществени отстъпки по плановете си за реформи, отбелязва агенцията.

Премиерът каза на земеделците, че страната не може да изработи проект на политика в тази сфера без да вземе предвид техните предложения и позиции.

"Същевременно обаче вие трябва да вземете предвид цялостния проблем, пред който е изправена страната, и фискалните условия", каза Ципрас.

Той подчерта, че проблемите, пред които е изправена Гърция, са "свързани с факта, че огромна катастрофа за националното богатство е станала в периода от 2010 до 2015 г."

"Гръцкият БВП падна от 245 милиарда евро през 2010 г. до 175 милиарда евро през 2015 г., това е огромен ужас", каза Ципрас.
Премиерът заяви, че е открит за диалог, но предупреди земеделците:

"Ако не върнем националното богатство, не можем да говорим нито за приходи, нито за пенсии, нито за излизане от кризата", каза Ципрас на днешната среща във вила "Максимос".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Орбан обвини Киев за намерените експлозиви в сръбския участък на газопровод

Орбан обвини Киев за намерените експлозиви в сръбския участък на газопровод

Свят Преди 4 минути

"Украйна от години работи за прекъсване на (руските) газови доставки за Европа", каза унгарският премиер

.

Арест в България: Задържаха мъж заради палеж на фабрика в Чехия

Свят Преди 2 часа

Отговорност за атаката беше поета от неизвестна про-палестинска група

,

Гардиън: Унгария избира между досегашния курс и промяна

Свят Преди 3 часа

Унгарците ще гласуват на 12 април на най-значимите избори в Европа тази година

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 4 часа

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 4 часа

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Любопитно Преди 4 часа

Учени предупреждават, че много легендарни места ще изчезнат завинаги

,

Полицията в Залцбург залови българи крадци на гуми

Свят Преди 5 часа

В петък вечер двамата българи – на 45 и 48 години – отишли с микробус до склад на фирма за продажба на гуми с намерението да влязат вътре с взлом

.

Кралското семейство се събра в Уиндзор за Великден, бившият принц Андрю остана в сянка

Любопитно Преди 5 часа

Крал Чарлз III и принцеса Кейт присъстваха на традиционната литургия в параклиса „Сейнт Джордж“, докато скандалите около по-малкия брат на монарха доведоха до неговото отсъствие

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 5 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

Свят Преди 6 часа

Американският президент предупреди Иран, че страната ще се превърне в „ад“, ако не отвори Ормузкия проток, и обяви предстоящи удари по цивилни обекти

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 6 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 6 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 7 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 8 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 8 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура

Пожар в хоспис в София

Пожар в хоспис в София

България Преди 8 часа

Произшествието е ликвидирано с осем пожарни автомобила