Провалът на преговорите между Гърция и кредиторите й за удължаване на спасителното финансиране от еврозоната след края на месеца означава, че Атина може да не успее да плати във вторник вноската си по кредитите към Международния валутен фонд (МВФ), възлизаща на 1,6 милиарда евро, отбелязва Ройтерс.
Парламентът подкрепи предложението на лявото правителство за референдум по последното предложение на кредиторите за отпускане на 15,5 милиарда евро през идните пет месеца, но само ако Гърция се съгласи са увеличи данъците и да намали разходите. Допитването е насрочено за неделя - 5 юли. Правителството призова гърците да не подкрепят предложението.
Какво се случва след 30 юни
Гърция може да не плати утре (30 юни) вноската си към МВФ, но някои представители на еврозоната се надяват, че международният кредитор от Вашингтон няма незабавно да обяви фалит на Атина, а че Гърция закъснява с плащанията. Това би позволило на еврозоната и Европейската централна банка (ЕЦБ) да настояват, че Гърция все още не е в технически дефолт, предотвратявайки перспективата други кредитори да поискат да им бъдат върнати отпуснатите заеми. По този начин също така ЕЦБ ще има възможност да продължи да финансира гръцките банки.
Ръководителката на МВФ Кристин Лагард призова за "балансиран подход" към кризата в съобщение в неделя.
Помощта на ЕЦБ
ЕЦБ реши в неделя да продължи да подкрепя гръцката банкова система с механизма за спешна помощ ЕЛА (ELA), но дефолт може да промени картината.
Представители на ЕЦБ намекнаха, че ще продължат да подкрепят гръцките банки, докато имат достатъчно гаранции. Обявяването на неплатежоспособност по вноска към МВФ и липсата на перспектива за споразумението "пари срещу реформи" обаче може да означава, че стойността на гръцките гаранции ще спадне силно, което ще доведе до прекратяване на подкрепата от ЕЦБ.
Изплащане на облигациите, държани от ЕЦБ
Преди да прекрати подкрепата си, ЕЦБ може да реши да изчака до 20 юли, когато Гърция трябва да погаси свои облигации на стойност 3,5 милиарда евро, държани от институцията. Ако Гърция не плати дължимото тогава, а е малко вероятно да намери парите без подкрепата на еврозоната, за ЕЦБ ще бъде трудно да осигури финансиране на гръцките банки.
Дългови разписки и бавно излизане от еврозоната
Без подкрепата на ЕЦБ гръцкият банков сектор вероятно ще се срине и Гърция ще трябва да въведе паралелна валута под формата на дългови инструменти, известни като дългови разписки или Ай Оу Ю (IOU - I owe you - от англ. език "аз ти/Ви дължа"), за да покрие вътрешните задължения на правителството. Тази валута, паралелна на еврото, може да стане новата гръцка валута. Не е ясна колко дълго Гърция би могла или би искала да има две валути, едната от които - Ай Оу Ю - бързо ще бъде подложена на голямо обезценяване.
Гърците могат да гласуват на референдума, обявен за 5 юли, на фона на недостиг на пари в брой, капиталов контрол и евентуални социални бунтове. Гръцкото правителство насочи общественото мнение към вот "не" на исканията на кредиторите.
Според някои гръцки и европейски представители това е референдум за напускане на еврозоната.
При положителен вот за реформите
Европейската комисия публикува на 26 юни предложенията на кредиторите. Ако на референдума гърците се съгласят с условията на кредиторите, в замяна на които ще получат допълнителна финансова помощ, правителството ще трябва да поиска и да преговаря по трета спасителна програма с международните кредитори. Подобни преговори биха отнели много седмици или дори месеци, защото ще бъдат дори още по-трудни от провалилите се миналата седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!