Г ръцкото правителство обяви днес текста на въпроса, който ще бъде поставен на референдум в неделя и който ги приканва просто да кажат дали приемат или не исканията на кредиторите в замяна на средства, които ще избавят Гърция от фалит, предаде Ройтерс.
"Трябва ли да бъде прието предложението, представено от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, на среща на Еврогрупата на 25 юни 2015 г., което съдържа две части, съставляващи комплексно предложение?", гласи пълният текст.
Участниците в референдума ще трябва да попълнят един от посочените отговори, като отговор "Не" е сложен на първо място, а отговор "Да" след него, посочва Ройтерс.
Лявото гръцко правителство, което отхвърли плана на кредиторите, противоречащ на неговите предизборни обещания, призова гърците да гласуват с "Не", като изтъкна, че това ще засили позициите на Гърция в преговорите с кредиторите.
Лидерите от еврозоната, включително председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум и италианският премиер Матео Ренци, днес дадоха да се разбере, че отговор "Не" на референдума ще представлява отказ от членството на Гърция в еврозоната.
ЕС може "да спре часовника" до референдума в Гърция
Настоящото положение, свързано с Гърция, не е предвидено в европейската правна рамка и е възможно да прибегнем до процедура по "спиране на часовника" до произвеждането на насрочения за неделя референдум в Гърция, съобщи на пресконференция председателят на Европейския парламент Мартин Шулц. Той направи това изявление след извънредна среща на председателския съвет на ЕП с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Междувременно гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви в писмо до премиера на Люксембург Ксавие Бетел, който от 1 юли поема поста председател на Съвета на ЕС, че е необходимо еврогрупата да продължи финансовата помощ за Атина, пише "Файненшъл таймс".
Германският канцлер Ангела Меркал пък отхвърли варианта да бъде свикана специална среща на високо равнище на европейските лидери преди референдума в Гърция, насрочен за 5 юли, предаде ДПА.
"Трябва да бъде много внимателни за посланията, които изпращаме", каза Меркел. Тя отхвърли и вероятността да пътува до Атина преди референдума.
"Според мен няма наложителна причина за специална среща на високо равнище", каза Меркел.
По-късно представител на гръцкото правителство съобщи, че Гърция няма да плати 1,6 милиарда евро, дължими на Международния валутен фонд на 30 юни, предаде Ройтерс.
По-рано този месец изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард предупреди, че страната ще изпадне в неплатежоспособност от 1 юли, ако не успее да върне сумата.
На 26 юни гръцката страна прекрати преговорите с кредиторите за нови мерки за бюджетни икономии в замяна на размразяване на международна финансова помощ.
На 27 юни еврогрупата, обединяваща финансовите министри на страните от еврозоната, на извънредно заседание констатира, че преговорите са прекратени.
Програмата за подпомагане на Гърция приключва на 30 юни и Атина няма да получи отсрочка за погасяването на вноската си от 1,6 милиарда евро към МВФ, което трябва да стане също в края на месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!