Г ръцкият премиер Алексис Ципрас се е съгласил да представи предложение на Гърция за постигането на споразумение за финансова помощ на срещата на върха на ЕС във вторник, се казва в кратко комюнике на гръцкото правителство, цитирано от АФП.
Това е станало при разговор по телефона с германския канцлер Ангела Меркел, състоял се ден след референдума, на който гърците отговориха с „не“ на предложенията на международните кредитори на страната.
Ципрас увери, че резултатите не означават „скъсване“ с Европа, а подкрепа за преговорите Атина да постигне споразумение с кредиторите за финансовото бъдеще на Гърция.
Опозицията подкрепи Ципрас за преговорите
Междувременно лидерите на управляващите и опозиционни партии в Гърция днес огласиха съвместна декларация в подкрепа на усилията за постигане на споразумение с кредиторите, предаде Ройтерс.
Правителството поема отговорността за продължаване на преговорите и всеки политически лидер ще оказва съдействие в рамките на неговата институционална и политическа роля, се казва в декларацията, разпространена от президентството.
Лидерите посочиха, че искат да бъде постигнато споразумение с европейските кредитори и кредиторите от МВФ, което да осигури достатъчно финансиране, надеждни реформи, план за растеж и ангажимент за започване на дискусии за устойчивостта на гръцкия дълг.
Непосредствен приоритет е банките отново да бъдат отворени, добавиха лидерите.
Гръцката комунистическа партия обаче отказа да подпише съвместната декларация, съобщи лидерът на формацията Димитрис Куцумбас, цитиран от ТАСС.
"Не може да съществува човешки диалог в рамките на ЕС. Партията не е съгласна и няма намерение да дава на никого правото за подписване на нови меморандуми", отбеляза той.
Според Куцумбас "политиката, която следва гръцкото ръководство, води към задънена улица". Или ще бъде подписано ново споразумение, или страната ще обяви банкрут и ще излезе от еврозоната, добави той.
По-рано гръцкият министър на отбраната съобщи, че три опозиционни партии са подписали декларация, че ще подкрепят Ципрас на преговорите, предаде АП.
Това прави общо пет партии зад гърба на министър-председателя, който вече има подкрепата на собствената си партия СИРИЗА и на по-малкия ѝ коалиционен партньор в правителството – „Независими гърци“.
Министърът на отбраната Панос Каменос, лидер на „Независими гърци“, заяви, че подкрепата предвещава „нова ера“ в гръцката политика и ще засили шансовете на Атина да постигне споразумение с европейските и международни кредитори.
Международният валутен фонд (МВФ) – един от основните кредитори на Гърция, е готов да помогне на страната, ако поискат това от него,
заяви управляващата директорка на фонда Кристин Лагард, цитирана от световните агенции.
В кратко комюнике Лагард отбелязва, че МВФ следи отблизо ситуацията и има готовност да помогне на Гърция, ако към него бъде отправена такава молба. Тя допълва, че финансовата институция „приема за сведение“ резултатите от вчерашния референдум.
Гърция трябва да проведе структурни реформи въпреки резултатите от референдума,
заяви ръководителят на Еврогрупата Йерун Дейселблум. „Референдумът не доближи изхода от кризата. Гърция все така се нуждае от външна помощ, в замяна на която страната все така е длъжна да направи структурни реформи“, подчерта Дейселблум.
Според него новите преговори на Гърция с кредиторите ще бъдат по-трудни.
Еврогрупата излезе със съобщение, публикувано в сайта на Европейската комисия, че министрите на финансите от еврозоната очакват новите предложения на гръцките власти. В документа е посочено, че Еврогрупата утре ще обсъди ситуацията, възникнала след гръцкия референдум.
Германският вицеканцлер Зигмар Габриел пък заяви, че утре ръководителите от еврозоната най-вероятно ще обсъдят оказването на
хуманитарна помощ за Гърция.
„Хората там се нуждаят от помощ и ние не бива да им я отказваме, защото не сме доволни от резултатите от референдума“, изтъкна Габриел, който е министър на икономиката в правителството на канцлерката Ангела Меркел. „Не можем да изоставим Гърция, всички европейски страни трябва да бъдат готови да окажат хуманитарна помощ“, отбеляза министърът социалдемократ, без да уточнява от какво естество ще бъде тази помощ, но изразявайки надежда това да стане много бързо.
Късно снощи председателят на Европейския парламент Мартин Шулц също призова за хуманитарна програма за Гърция, която да бъде обсъдена на утрешните срещи.
Зигмар Габриел определи резултатите от референдума в Гърция като „отказ от правилата на икономическите и валутните съюзи“. По думите му Европа не може да си дава вид, че нищо не е станало.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!