Г ръцкото „не“ на предложенията за реформи не засилва преговорните позиции на Атина в Европа – никой не иска да подкрепя държава, в която дадените на заем пари просто потъват. Всъщност само вариантът „Грекзит“ може да помогне, пише германското икономическо издание „Ханделсблат“ в коментар за резултатите от гръцкия референдум.
Продължилите с месеци преговори с гръцкото правителство за отпускане на още пари за бедстващата страна доведоха до задънена улица. Безкомпромисната позиция на премиера Алексис Ципрас, (подалия оставка финансов министър Янис) Варуфакис и компания сега бе подкрепена от мощно „не“ на сънародниците им срещу предложенията за реформи на Европейския съюз.
Имат ли обаче те право да диктуват условията си на останалата част от Европа,
пита авторът Оливер Щок. Не, те нямат това право, подчертава журналистът. Никой в Европа не иска да продължава да подкрепя страна, в която предоставените кредити просто потъват и където след кредити за милиарди евро не се е подобрил животът дори на един-единствен човек.
Ако в европейските страни идната неделя има
референдум за нови помощи за Гърция, то отговорът със сигурност ще бъде още по-мощно „не“ от гръцкото,
се посочва в статията. Германският канцлер Ангела Меркел, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, президентът на Европейската централна банка Марио Драги и целият отбор евроспасители са наясно с това настроение. Поради това те нямат мандат да продължат да дават на гръцката държава нашите пари. Държава, която няма собствена ефективна данъчна система, която запазва високи военните си разходи и пренебрегва инфраструктурата си.
Ние не искаме да заемаме парите си на такава система, защото сме сигурни, че никога повече няма да ги видим,
отбелязва авторът.
Следователно на ЕС не му остава нищо друго, освен да запази твърдата си позиция: докато правителството в Атина не направи решителни реформи, то няма да получи повече нито едно евро. Това е единствената позиция, която европейските правителствени лидери могат да представят пред собствените си народи. И единствено тази позиция предпазва еврото от това да свърши като валута, крехка като рохко яйце, отбелязва авторът.
Това, което правителството в Атина започва с тази позиция, си е негова работа. Ако гърците все още искаха да изпълнят предложенията за реформи, то Меркел и останалите можеха да отговорят още днес. Всичко останало, след изхода на референдума, би било предателство спрямо собствените им избиратели.
Ако Ципрас не премине към действия, Гърция ще загуби еврото.
При това не защото гърците са били грубо изритани от еврозоната или сами са я напуснали, а просто защото в страната няма да е останало и едно евро, коментира „Ханделсбалт“.
Въвеждане на паралелна валута, което да подготви връщането на драхмата, и тогава, в съвсем други условия, въвеждане на реформи и растеж е нещо, което предстои на гръцкото правителство, ако то иска да остане честно (към избирателите си, бел. ред.). Предвид това, което показаха досега обаче, изобщо не съм убеден, че могат да се справят с тази херкулесова задача, заключава авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!