Е врозоната е готова да облекчи дълговото бреме на Гърция, заяви германският канцлер Ангела Меркел, изключвайки обаче отписване на дълга, предадоха световните агенции.
"Отрихме пътя към нова помощ", заяви канцлерът на пресконференция в Брюксел. Договореностите, постигнати на днешната среща на върха на еврозоната, ще позволят на Гърция да се върне към растеж, допълни тя.
По думите й налице са всички условия да започнат преговори по помощна програма за Гърция чрез Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ).
Обемът на помощта може да достигне между 82 и 86 млрд. евро за 3 години,
до 25 млрд. евро от програмата ще бъдат използвани за рекапитализиране на гръцките банки, допълни Меркел.
Въпросът за класическо отписване на дълга обаче не е на дневен ред, подчерта тя.
Еврогрупата е готова при необходимост да обсъди с Атина удължаване на сроковете за погасяване на кредитите.
Френският президент Франсоа Оланд, цитиран от ДПА, отбеляза, че
гръцкият дълг ще бъде "препрофилиран"
чрез удължаване на падежите и несъмнено преговори по лихвите.
Според Меркел споразумението се основава на молбата на Атина за нова помощ от Международния валутен фонд (МВФ). "Като цяло предимствата са по-големи от недостатъците", отбеляза германският лидер.
Трябва по-добре да се използват възможностите за приватизация в Гърция,
каза още Меркел. По думите й обаче доверието трябва да бъде възстановено.
Гръцкият парламент трябва до 15 юли да приеме основните законодателни актове за реформи, отбеляза канцлерът.
Сред първостепенните реформи тя посочи реформата на ДДС, преструктурирането на националната статистическа служба, промените в пенсионната система. Едва след приемането на тези законови актове и проверката на процеса от Европейската комисия, МВФ и Европейската централна банка ще бъде възможно третата помощна програма за Гърция да бъде гласувана в националните парламенти, включително в германския Бундестаг.
До 22 юли Атина трябва да приеме и други законопроекти,
включително за рекапитализация на банките, посочи тя.
Меркел не уточни кога може да има заседание на германския парламент за ратификация на постигнатото споразумение.
По-добре е да не връщаме депутатите от летните им отпуски, докато не стане сигурно, че Гърция ще приеме необходимите закони, допълни Меркел.
Гърция утежни условията, пред които е поставена, заради рязкото влошаване на икономиката й през последните шест месеца и затварянето на банките през изминалите две седмици, отбеляза канцлерът.
Меркел призна, че Германия се е отказала от искането си в заключителните документи от срещата на върха да бъде изрично посочено, че ако не изпълнява условията по спасителната програма, Гърция ще трябва да си вземе "почивка" от еврозоната. "Нямаме нужда от план Бе, защото план А бе одобрен", подчерта тя.
Постигнатото споразумение предвижда Гърция да предприеме много тежки и непопулярни реформи. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер изрази надежда, че в края на седмицата, след гласуването на текста в парламентите на всички страни, преговорите за доуточняване на споразумението може да бъдат подновени.
Председателят на еврогрупата Йерун Диселблум заяви, че едва след парламентарното гласуване решението ще бъде официално.
В многочасовите преговори преди подписването на споразумението основната причина за разногласията бе фактът, че Гърция отхвърля идеята за
създаването на фонд извън страната, който да обединява гръцки активи на стойност 50 милиарда евро,
за да бъдат гарантирани обещаните приватизации. В крайна сметка гръцкият премиер отстъпи, но и той получи отстъпката фондът да бъде установен в Атина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!