Е врогрупата отказа да продължи спасителния план за Гърция след 30 юни, вторник, съобщиха агенциите.
Гръцката спасителна програма изтича тогава, решиха министрите на финансите от еврозоната днес, като отхвърлиха искането на Атина за едномесечно продължаване, обяви ръководителят на групата Йерун Дейселблум.
Заседанието продължи неофициално без гръцкия министър на финансите Янис Варуфакис.
За първи път в историята на Еврогрупата, 18 страни излязоха с изявление без подписа на Гърция, в което осъдиха решението на Атина да проведе референдум по програмата за бюджетни икономии в замяна на финансова помощ и така на практика да прекрати преговорите с кредиторите.
"Процесът на преговори приключи. Програмата за помощта за Гърция ще спре
да действа вечерта на 30 юни", заключи Дейселблум. "Всеобхватните предложения на кредиторите, които бяха подготвени максимално гъвкаво, бяха отхвърлени от Гърция въпреки усилията на всички равнища и пълната подкрепа на Еврогрупата", се посочва в заключителното комюнике от днешната среща.
Според документа гръцките власти "едностранно напуснаха преговорите късно вечерта на 26 юни".
"Еврогрупата припомня значителните финансови трансфери и предоставената помощ на Гърция през последните пет години (близо 250 млрд. евро от 2010 г.). До последния момент Еврогрупата бе отворена за по-нататъшна подкрепа на народа на Гърция чрез изпълнението на програмата за реформи, целящи (икономически) растеж", се отбелязва в комюникето.
В документа се подчертава, че Еврогрупата вече престава да обсъжда финансовата стабилност в Гърция и започва да разглежда мерки в подкрепа на стабилността на цялата еврозона.
Очаква се положението в страната бързо да се влошава през идните месеци.
"Правителството на Гърция смята, че последните предложения на кредиторите са
абсурдни и не биха били приети от който и да било кабинет"
Това се посочва в изявление, разпространено днес от правителството в отговор на решението на Еврогрупата.
"Г-н Дейселблум и Еврогрупата решиха в четвъртък да поставят ултиматум на Гърция, за да приеме предложенията на кредиторите. Днес изведнъж се оказа, че "Гърция е прекъснала преговорите".
Цялата международна общност е наясно, че гръцкото правителството предостави всеобхватни и справедливи предложения на извънредната среща на върха на Еврозоната в понеделник, които бяха добра основа за дискусия.
Институциите обаче представиха абсурдни контрапредложения, които биха били отхвърлени от всяко гръцкото правителство", се казва в съобщението.
"Ултиматумите продължават. Гръцкият народ следващата неделя ще изрази становището си, без да обръща внимание на жестокото изнудване", посочват още от правителството.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис увери, че страната му продължава да се бори,
за да има споразумение до вторник. Ако такова споразумение бъде постигнато, ние ще кажем на народа да гласува с "да" на референдума на 5 юли, добави той, малко след като министрите на финансите приеха, че преговорите са прекъснати - според тях по вина на гръцката страна.
Според него отказът на Еврогрупата да удължи след 30 юни срока на действие на плана за финансово подпомагане на Гърция крие опасност да нанесе траен удар по авторитета на еврозоната като демократичен съюз. Той се опасява, че тази щета може да се окаже трайна.
Референдум ще се проведе в Гърция, независимо от решенията на Еврогрупата.
Това изявление пък бе направено по-късно днес от министър-председателя Алексис Ципрас в телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд, съобщи правителството в Атина.
Франция уважава демократичния избор на Гърция
за провеждане на референдум, тя не иска страната да излезе от Еврозоната и е готова да продължи преговорите по програмата за реформи. Това заяви министърът на финансите на Франция Мишел Сапен на пресконференция в Брюксел.
"Каква е позицията на Франция? Уважение към демокрацията. Ние трябва да уважим тази процедура", каза Сапен.
Той посочи, че Франция е готова по всяко време да продължи диалога. Това споразумение обаче трябва да бъде постигнато преди 30 юни.
Гръцкият министър на финанси Анис Варуфакис предложи също днес
ЕЦБ да плати директно на МВФ 1,9 млрд. евро, които биха покрили сумата, дължима от Атина
на институцията към 30 юни, и така да се избегне обявяване на неплатежоспособност на страната, предаде АФП.
"ЕЦБ ни дължи 1,9 млрд. евро, да ги даде на МВФ".
Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) ще заседава утре,
най-вероятно чрез телеконферентна връзка, за да реши какво да предприеме занапред, след като Гърция се е запътила към дефолт и банкова паника, предаде АФП, позовавайки се на банков източник.
Управителният съвет, който обединява шестимата членове на изпълнителния съвет и управителите на 19-те централни банки на страните от еврозоната, решава поддържането на гръцките банки чрез спешни заеми, припомня АФП.
Гръцкото правителство ще продължи да работи в тясно сътрудничество с ЕЦБ
и с централната банка на страната, за да гарантира стабилността на местните банки. Това написа в "Туитър" вицепремиерът Янис Драгасакис след среща с президента на ЕЦБ Марио Драги, съобщи Ройтерс.
Лидерът на гръцката консервативна опозиция Андонис Самарас ще има утре среща с президента на страната, съобщи тази вечер президентството в Атина, след като опозиционни партии осъдиха призива на управляващите за референдум. С
амарас, лидер на "Нова демокрация", каза по-рано тази седмица, че би приел да участва в многопартийно правителство, което да не допусне фалит на Гърция.
Предложението на гръцкото правителство за национален референдум по споразумението с международните кредитори, което бе направено от премиера Алексис Ципрас късно снощи след връщането му от поредната провалена среща в Брюксел, бе посрещнато силно негативно преди днешното заседание. Стотици хора се наредиха на опашки пред банкомати в страната след новината за референдума.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!