Г ърция, която може всеки момент да обяви дефолт заради невъзможност да плати дълга си към МВФ, дължи на международните си кредитори общо 242,8 млрд. евро.
Това показват изчисления на Ройтерс, позоваващи се на официални данни.
Според агенцията в момента Германия е най-големият кредитор на Атина.
Общата сума на дълговете на Гърция включва заемите от двата спасителни пакета от европейските правителства и МВФ от 2010 година насам, чиято номинална стойност беше 220 млрд. евро. Част от този дълг вече е изплатена. Изчисленията включват и гръцките държавни облигации, които се държат от Европейската централна банка (ЕЦБ) и централни банки на държавите в еврозоната.
Частни инвеститори държат около 38,7 млрд. евро в гръцки държавни облигации след голямото отписване на гръцки дълг през 2012 г., когато той беше намален с над 107 млрд. евро, a 75% от частните вземания бяха орязани.
Освен това гръцкото правителство емитира 15 мред. евро в краткосрочни съкровищни бонове, които се държат основно от гръцки банки.
Ройтерс публикува разбивка на външния дълг на Гърция:
Международният валутен фонд (МВФ):
МВФ е обещал на Гърция общо 48,1 млрд. евро. 16,3 млрд. от тази сума все още не са изплатени на Атина, защото за тях условието беше правителството да продължи икономическите реформи. В края на месеца Гърция трябва да изплати на МВФ транш от 1,6 млрд. евро. По-старите заеми от МВФ са с лихва 3,5%, по-висока от тази, с която се олихвяват заемите от европейските институции и правителства.
Европейската централна банка (ЕЦБ)
ЕЦБ държи гръцки облигации на стойност около 18 млрд. евро. Тези облигации вероятно ще загубят голяма част от стойността си ако Гърция напусне еврозоната. През юли и август има падеж на облигации за 6,7 млрд. евро от този дълг.
Неплащането на дълга по облигациите не е единственият проблем на ЕЦБ при излизане на гърция от валутния съюз.
По данни, изнесени наскоро от президента на ЕСБ Марио Драги, гръцките банки са взели 118 млрд. евро от ЕЦБ, за да си осигурят ликвидност. Тази сума включва спешна ликвидна помощ на стойност 89 млрд. евро. За този дълг в момента отговаря Гръцката централна банка, но ако Гърция напусне еврозоната, той ще остане за сметка на други страни във валутния съюз, включително Германия.
Освен това според изчисленията на Ройтерс в Гърция има евробанкноти на стойност 45 млрд. евро, които системата от централни банки в еврозоната са длъжни да гарантират.
Държавите в еврозоната
Правителствата от еврозоната дадоха на Гърция 52,9 млрд. евро в двустранни заеми при подписването на първия спасителен пакет през 2010 г. В рамките на втория спасителен пакет, договорен през 2012 г., Гърция до момента е получила 141,8 млрд. евро.
Атина можеше да получи 1,8 млрд. евро до 30 юни, ако беше спазила условията на кредиторите си.
В тези два спасителни пакета Германия е вложила общо 57,23 млрд. евро, Франция - 42,98 млрд. евро, Италия - 37,76 млрд. евро, а Испания - 25,1 млрд. евро.
Тези суми не включват вноските на държавите в заемите, дадени от МВФ.
Освен това държавите в еврозоната вече удължиха от 15 на 30 години сроковете за изплащане на дълговете на Гърция към тях и намалиха лихвите по тях. Те позволиха и 10-годишен мораториум за лихвите по втория спасителен пакет.
Преди да прекъснат преговорите с европейските правителства Гърция поиска от тях още дългови облекчения - ход, който беше подкрепен от МВФ. Правителствата от еврозоната обаче обявиха, че ще обсъждат такива мерки само ако Атина допълнително затегне бюджета си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!