Г ърция не е в състояние да печата драхми, тъй като "пресите бяха унищожени", посочи днес гръцкият финансов министър Янис Варуфакис, цитиран от АФП.
Ние нямаме възможност да печатаме драхми, каза Варуфакис пред австралийското държавно радио Ей Би Си.
През 2000 г., една година преди Гърция да се присъедини към еврозоната, една от мерките, които взехме, бе да се отървем от всички наши преси, обясни Варуфакис.
Валутният съюз е необратим, подчерта той.
Нарастването на напрежението между Атина, която на 30 юни не плати транш от 1,5 милиарда евро на Международния валутен фонд, и международните кредитори създава опасения, че Гърция технически няма да бъде в състояние да остане в еврозоната и ще трябва да се върне към старата си парична единица.
Сегашните ръководители на страната и специално министърът на финансите Варуфакис подчертават решимостта на страната да не напуска валутния съюз. Варуфакис всеки път изтъква, че това не е възможно юридически.
Ние отчаяно жеалем да останем в еврозоната, въпреки че критикуваме институционната й рамка, повтори днес Варуфакис пред телевизия "Блумбърг".
Той каза още, че ще подаде оставка, ако на референдума в неделя спечели отговорът "да" на исканията на международните кредитори.
По-скоро бих си отрязал ръката, отколкото да подпиша договор, който не се учи от грешките от миналото и не решава проблема за дълга, обяви Варуфакис
Ако народът гласува с "да", в понеделник вече няма да бъда министър на финансите, но ще сътруднича с този, който дойде на мястото ми, заяви той.
На въпрос мисли ли и премиерът Алексис Ципрас за оставка, Варуфакис отговори, че сега "не е време да се мисли за поражение".
Той изрази увереност, че договор с кредиторите ще бъде постигнат при всички случаи.
Междувременно председателят на еврогрупата заплаши гърците, че банкоматите може да останат празни при "не" на референдума
"Ако гърците гласуват с "да" на референдума, гръцкото правителство ще подпише споразумението, защото е демократично. Ако гласуват с "не", отново ще започнем преговори", каза Варуфаксис.
Ако гърците гласуват срещу предложенията на кредиторите, положението ще се усложни изключително много, предупреди председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум. Той каза това по време на разискване в холандския парламент.
Като лидер на групата финансови министри от страните на еврозоната Дейселблум ръководи и финансовото министерство на Холандия.
Аз дори не съм убеден, че гръцкото правителство ще може да направи така, че банкоматите да пускат пари, отбеляза Дейселблум.
"Ако на референдума в неделя гърците гласуват срещу предложенията на кредиторите, това изобщо няма да засили гръцката позиция на преговорите, а напротив ще усложни крайно положението.
Съответно положителният резултат на референдума ще открие нови перспективи пред преговорите", посочи председателят на Еврогрупата.
"По същество под въпрос е самото оставане на Гърция в еврозоната. Гласуването ще покаже дали гърците иска да останат в еврозоната и дали са готови да приемат необходими мерки за строги икономии", каза още той
Той нарече затварянето на банките в Гърция "политическо решение на Европа" и заяви, че банките ще бъдат отворени след референдума. "Това не е като Кипър през 2013 г. Това не е банкова криза", обяви министърът.
Той не пожела да коментира спекулациите, че германският канцлер Ангела Меркел иска смяна на режима в Гърция. Според най-новата анкета, около 46% от гърците възнамеряват да отхвърлят на референдума предложението на кредиторите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!