Г ръцките банки ще бъдат отворени в понеделник - на 20 юли.
Това съобщи гръцката агенция АНА-МПА, като се позовава на свои източници в банковите среди.
Лимитът за теглене на 60 евро на ден ще остане. Гражданите обаче ще могат да теглят не по 60 евро дневно, а ако сумата се натрупа, да теглят например по 120 евро веднъж на два дни.
Гръцките банки бяха затворени в края на миналия месец във връзка с въвеждането на контрол за движението на капитал.
По-рано днес Европейската централна банка (ЕЦБ) реши да увеличи тавана на ликвидната помощ за гръцките банки с 900 млн. евро.
Достъпът до ликвидност никога не е бил неограничен и безусловен, заяви шефът на ЕЦБ Марио Драги на пресконференцията, на която съобщи за решението. По думите му в действията си Европейската централна банка винаги се е водела от разбирането, че Гърция ще остане в еврозоната.
Драги заяви, че Гърция категорично има нужда от облекчаване на дълговото бреме. Това е изводът и от последния доклад на МВФ. Германия обаче за момента отказва да обсъжда отписване на гръцки дълг.
В момента дългът на Гърция е около 180% от брутния ѝ вътрешен продукт. Според Драги въпросът е как може да бъде предприето дълговото облекчаване в правната рамка на еврозоната.
По думите му след договарянето на нов спасителен план между Атина и партньорите й от еврозоната отново са налице условията за подпомагане чрез програмата за спешна ликвидна помощ, извеснта като ЕЛА (Emergency liquidity assistance).
Драги отхвърли критиките, че ЕЦБ е предизвикала масовото теглене на пари от гръцките банки, като заяви, че спешното финансиране от Франкфурт е превишило отлива на депозити
Драги очаква в понеделник Гърция да спази задълженията си към ЕЦБ и да върне 3,5 милиарда евро.
Той обаче отбеляза, че е трудно да се каже кога ще бъде премахнат капиталовият контрол.
Централният банкер призова за по-голяма европейска интеграция. "Винаги съм казвал, че се съюзът е несъвършен", отбелязва Драги, като изтъкна крехкостта и уязвимостта му, докато не бъде завършен.
На днешното заседание по паричната политика институцията реши да запази исторически ниската си лихва от 0,05%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!