Г ръцкият парламент прие втория пакет мерки за реформи, което беше условие за започване на преговори с международните кредитори.
Законът предвижда промени в гражданско-процесуалния кодекс, насочени към продължаващите твърде дълго процеси, мерки за продажба на търг на недвижими имоти на длъжници по ипотечни кредити, както и интегриране в гръцкото законодателство на директивите на Европейския съюз за оздравяване на финансовите институции.
В бъдеще при банков крах първият удар ще бъде върху акционерите. Законът за банките отново гарантира депозитите до 100 хил. евро, а вложителите с активи над 100 хил. ще участват в евентуално рекапитализиране на финансово затруднената институция също като акционерите.
Документът беше приет с 230 гласа „за“ при 63 „против“, петима въздържали се и двама отсъстващи в 300-членния гръцки парламент. Премиерът Алексис Ципрас беше
принуден да разчита на подкрепата на проевропейската опозиция след бунт в неговата радикална партия СИРИЗА.
Признавайки допуснати грешки, преди гласуването Ципрас отново изрази пред депутатите гордостта си, че се е борил за ключовите интереси на Гърция, например, за опрощаване на дълга.
Никое гръцко правителство не би се съгласило с плана на германския финансов министър Волфганг Шойбле за временно излизане на страната от еврозоната, заяви Ципрас. „Всички знаят какъв избор беше сложен на масата.
Алтернативата беше планът на германския финансов министър Волфганг Шойбле
за излизане на Гърция от еврозоната и катастрофа за гръцката банкова система. Това означава, че имаше вариант за хаотичен дефолт, но никое правителство в тази страна не би се решило на това“, заяви Ципрас.
Правителството на Гърция ще изпълнява споразуменията с кредиторите, въпреки че те са много тежки, увери той.
„Ще изпълняваме програмата, въпреки че ни се наложи да направим труден избор“, каза премиерът, подчертавайки, че на срещата на върха на еврозоната от 12 юли е бил постигнат сложен компромис, на чиято основа сега трябва да бъдат приети закони.
Ципрас призна, че са били направени и грешки, заявявайки обаче, че е горд, че е повел „битка за правата на гръцкия народ“.
„Тази борба няма да мине безследно, както и Европа вече няма да бъде същата след нощната среща на върха.
Консервативните сили в Европа постигнаха пирова победа над Гърция, губейки хегемонията си“,
подчерта Ципрас.
Същевременно хиляди гърци излязоха на протести в 40 града срещу внесения от правителството втори пакет от мерки за икономии.
Синдикатът на държавните служители АДЕДИ свика митинг в центъра на гръцката столица, както и шествие пред гръцкия парламент.
Митинги в други части на Гърция се състоят и по инициатива на комунистическия синдикат ПАМЕ.
На 16 юли гръцкият парламент прие първия пакет мерки за реформи, с което бе ратифицирано и споразумението с кредиторите от 12-13 юли и изменено данъчното законодателство.
Според министъра на финансите Евклидис Цакалотос приемането на двата закона дава възможност в петък (24 юли) да започнат жизнено важните преговори с кредиторите за трета спасителна програма за Атина на стойност до 86 млрд. евро.
Очаква се преговорите да приключат до 18-20 август.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!