К ато много други българи Костадин Добрев е чест посетител на плажовете и баровете в северна Гърция.
Тази седмица обаче той бързо забелязал, че нещо се е променило, пише "Файненшъл таймс".
Освен, че магазините били полупразни, се оказало, че гръцките хотели и ресторанти охотно приемат плащания с български левове.
Докато европейските политици се готвят за срещата през уикенда, на която ще решат дали Гърция може да остане в еврозоната, това ново отношение на гърците към българската валута показва радикална промяна в ситуацията за южната съседка на България.
В началото на следващата седмица гърците може би ще се готвят за живот извън европейския валутен съюз и връщане на драхмата.
Много гръцки търговци казват, че е напълно логично да приемат българска и турска валута във време, в което основното гръцко препитание - туризмът, е под заплаха.
Според данни на бранша резервациите за ваканция в страната са намалели с между 30 и 40% в сравнение с миналата година след налагането на контрол върху движението на капитали в Гърция.
Атанасос Крицинис, който управлява верига от супермаркети, казва, че българските клиенти на магазините му в северните гръцки градове плащат с левове.
"Няма нищо лошо в това да приемаме български левове - тази валута е стабилна, курсът ѝ е обвързан с еврото. Така че защо да не я приемаме - не е незаконно, нямаме причина да не го правим", смята той.
По информация на "Файненшъл таймс" доста хора от северна Гърция пътуват до България, за да обменят левовете от българските туристи в евро. По този начин те се опитват да заобиколят дневния лимит 60 евро за теглене от банкомати, наложен от властите.
Пред изданието обаче г-н Добрев подчертава, че не навсякъде може да плати с левове.
В бар на плажа са му отказали с думите, че ситуацията е много несигурна и Гърция може да се върне към драхмата още следващата седмица.
За българите, които преживяха галопираща инфлация през 1996 и 1997 г. е доста иронично, че изведнъж валутата на страната им се приема за стабилна в доста по-богатата им южна съседка, коментира "Файненшъл таймс".
Много гърци приемат левове и по още една причина - с тях те лесно могат да пазаруват по-големи количества стоки в България, с които да зареждат хотелите и ресторантите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!