Н астоящото положение, свързано с Гърция, не е предвидено в европейската правна рамка и е възможно да прибегнем до процедура по "спиране на часовника" до произвеждането на насрочения за неделя референдум в Гърция, съобщи на пресконференция председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.
Той направи това изявление след извънредна среща на председателския съвет на ЕП с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
По-рано днес Юнкер призова гърците да гласуват на референдума със "за". Шулц заяви, че институциите на ЕС се присъединяват към този призив.
По думите на председателя на ЕП, доколкото днешната ситуация не е предвидена в европейското законодателство, е необходимо да се прояви въображение.
Той допусна, че е възможно до утре вечер, когато официално изтича действащата спасителна програма за Гърция, да бъде свикана нова извънредна среща на държавните и правителствените ръководители от еврозоната, или на министрите на финансите (еврогрупата).
"Компромисът в петък беше много близо. Одобрихме днес призив за връщане към преговорите до утре вечер", съобщи Шулц. Ще тичам и ще се боря, за да убедя гърците да останат в еврозоната и с нас, готов съм да пътувам до Атина и да разговарям с хората, добави той.
"Споразумението, предложено от ЕК, означава 30 милиарда евро да постъпят направо в Гърция, извън средствата срещу безработицата и за развитието на ифраструктурата. Това е възможност, а не унижение", коментира председателят на ЕП.
По неговите думи свикването на референдум е правно основателно действие. Шулц поясни, че макар да не е ясен въпросът на референдума, очаква се той да очертае отношението към предложенията на ЕК.
Последните предложения на ЕК не предвиждаха повишаване на ДДС за тока и лекарствата, нито намаляване на пенсиите и заплатите; имаше предложение за по-високи данъци за големите богатства и за намаляване на отбранителните разходи, уточни той.
Междувременно гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви в писмо до премиера на Люксембург Ксавие Бетел, който от 1 юли поема поста председател на Съвета на ЕС, че е необходимо еврогрупата да продължи финансовата помощ за Атина, пише "Файненшъл таймс".
"Бих искал да помоля вашето правителство да преразгледа позицията си по въпроса за продължаване на програмата за помощ на Гърция", отбелязал в писмото Ципрас, като добавил, че се надява на положителен отговор и от министрите на финансите от еврозоната.
Подобно решение според гръцкия премиер ще помогне за постигането на общата цел - сключване на взаимноизгодно споразумение за осигуряване на финансова стабилност, което ще върне Гърция към растеж. Според "Файненшъл таймс" Ципрас е изпратил подобни послания на всички свои колеги от еврозоната.
Същевременно правителството съобщи, че премиерът Алексис Ципрас е разговарял с Юнкер по телефона преди изказването на председателя на ЕК в Брюксел. Ципрас се обадил също на председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.
Пред двамата Ципрас повторил молбата си за продължаване с няколко дни на програмата за помощ, която приключва на 30 юни, до референдума в неделя, за да се запази равновесието на банконвата система на страната.
Шулц "информирал Ципрас, че е свикал незабавно председателите на парламентарните групи, за да обсъдят въпроса и ситуацията в по-общ план с цел да бъдат предприети инициативи". Ако гърците гласуват с "не" на предложенията на кредиторите на референдума в неделя, това ще означава за света, че те са против оставането си в еврозоната и в ЕС, предупреди днес Юнкер и призова гърците да гласуват с "да", отправяйки остри критики към лявото правителство на Ципрас.
Говорителят на гръцкото правителство Гавриил Сакеларидис обяви, че управляващите в Атина се съмняват в искреността на председателя на Европейската комисия, която по думите на Сакеларидис е необходима за преговорите.
Изявлението идва в отговор на изказването на Юнкер, че се чувства "предаден", защото усилията му не са били взети достатъчно под внимание от страна на гърците.
На 26 юни гръцката страна прекрати преговорите с кредиторите за нови мерки за бюджетни икономии в замяна на размразяване на международна финансова помощ.
На 27 юни еврогрупата, обединяваща финансовите министри на страните от еврозоната, на извънредно заседание констатира, че преговорите са прекратени.
Програмата за подпомагане на Гърция приключва на 30 юни и Атина няма да получи отсрочка за погасяването на вноската си от 1,6 милиарда евро към МВФ, което трябва да стане също в края на месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!