Eвропейската комисия потвърди, че ще иска от България и останалите 8 страни извън еврозоната да участват в спасяването на Гърция чрез гаранция за спешен заем от близо 13 милиарда евро, съобщи БНР.
Гърция се нуждае от преходно финансиране за следващите 3 месеца, преди да започне новата ѝ спасителна програма, обяви комисарят, отговорен за общата валута, Валдис Домбровскис. По думите му поради очевидната липса на по-добри решения единственият възможен вариант остава Европейският фонд за финансова стабилност. Това е инструмент, който беше създаден в началото на дълговата криза и принципно трябваше вече да не се използва.
Във фонда обаче има налични пари от европейския бюджет като гаранция, които могат да покрият неотложните плащания на Гърция от 7 милиарда евро през юли и още 5 милиарда през август. Без да върне просрочения заем към МВФ, той не може да участва в сключената сделка с евролидерите за 86 милиарда евро, а гръцките банки няма да получат помощ, за да спрат ограниченията.
Проблемът е, че се иска гласуване на ниво 28 страни, а повечето от членките извън еврозоната, като Великобритания, заявиха, че не желаят да поемат задължения заради гърците. Затова Комисията търси начин да ги обезщети и да им даде гаранции, обясни Домбровскис.
Една от възможностите е изкупуването на ценни книжа за гаранция или бъдещи парични трансфери от европейския бюджет в замяна на този заем.
Предложението отива отново на масата на финансовите министри. България официално не е изразила позиция, но на Европейския съвет на 26 юни премиерът Бойко Борисов заяви, че "Ако бяхме сега в еврозоната, ние също ще трябваше да дадем пари за Гърция. И по-бедните ще дадат на по-богатите, което не ми се вижда логично".
Ройтерс също потвърди, като цитира документ на ЕК, че Европейската комисия предлага на Гърция да бъде даден спешен заем от 7 млрд. евро, който да покрие финансовите нужди на държавата за юли. Според информацията на агенцията заемът може да бъде предоставен за срок от три месеца от Европейския механизъм за финансова стабилност, който се гарантира от бюджета на ЕС.
Идеята е той да бъде изплатен с парите, които Гърция ще получи в рамките на новия спасителен пакет от Европейския механизъм за стабилност, който е на стойност 86 млрд. евро и предстои да бъде договорен.
В същото време Европейската комисия не е готова да се съгласи на отписване на гръцки дългове, независимо от доклада на Международния валутен фонд.
По-късно днес гръцкият парламент ще гледа законопроекта за спешни мерки за провеждане на преговори и сключване на споразумение с Европейския механизъм за стабилност.
Предложението на ЕК е доста противоречиво заради отказа на Великобритания и Чехия да помагат финансово на Гърция.
За разлика от Европейския механизъм са стабилност, който се финансира от страните от еврозоната, Европейския механизъм за финансова стабилност (ЕМФС) е гарантиран от бюджета на целия Европейски съюз, припомня Ройтерс.
По тази причина раздаването на средства от него трябва да бъде гласувано от всички 28 правителства в ЕС, а не само от 19-те правителства на членките на валутния съюз.
При гласуване на разплащане на средства от ЕМФС е нужно квалифицирано мнозинство, което означава, че ако 16 държави, представляващи 65% от населението на ЕС, подкрепят заема, позицията на Великобритания и Чехия няма да е решаваща.
Предложението на ЕК, което ще бъде обсъдено от финансовите министри на съюза по-късно днес, обвързва и мостовия заем с прокарването на реформи от гръцкия парламент преди края на деня.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!