Е вропейската комисия потвърди, че Гърция и кредиторите й са постигнали принципно споразумение, съобщиха световните агенции.
"Постигнато е принципно споразумение на техническо равнище в Атина", каза говорителката на ЕК Аника Брайдхарт.
Споразумението сега трябва да бъде утвърдено на политическо равнище, допълни тя.
"В момента имаме споразумение на техническо равнище между експертите на институциите и гръцките власти. Нямаме обаче политическо споразумение", посочи Брайдхарт.
Политическото споразумение се очаква да бъде постигнато при телеконферентен разговор днес следобед, в който ще участват представители на финансовите министерства на страните от Европейския съюз, уточни говорителката.
По-рано и представители на гръцките власти съобщиха, че Гърция и международните ѝ кредитори са достигнали до споразумение за третия спасителен пакет за страната след преговори, започнали в понеделник следобед и продължили почти цяло денонощие.
Очаква се новия спасителен пакет за Гърция да бъде на стойност около 86 млрд. евро. Все още обаче няма потвърждение за точната сума на новите заеми.
Гръцки представители са коментирали, че очакват сделката да бъде ратифицирана от гръцкия парламент в сряда или четвъртък, а в петък да бъде одобрена от финансовите министри на еврозоната. Ако нещата се развият по този план, Гърция ще получи навреме помощ, с която да изплати заем от 3,2 млрд. евро към Европейската централна банка (ЕЦБ) с падеж на 20 август.
По-рано стана ясно, че по време на преговорите през нощта е постигнато договаряне за окончателните фискални цели, ориентирани към първичен бюджетен излишък от 2016 г. нататък, предаде Ройтерс. Целите, леко променени от по-раншен базов сценарий, предвиждат първичен бюджетен дефицит от 0,25% от БВП през 2015 г., а след това 0,5% излишък от 2016 г., 1,75% през 2017 г. и 3,5% през 2018 г.
Не е ясно каква договореност е постигната по разговорите за лошите кредити в гръцкия банков сектор, пише още Ройтерс. Управляващите в Гърция искаха създаването на "лоша банка", която да поеме проблемните заеми, докато кредиторите настояваха тези заеми да бъдат продадени на инвестиционни фондове.
Спорове е имало и за плановете за създаване на нов държавен фонд, в който да отицат 50 млрд. евро от приватизации. Идеята на кредиторите е три четвърти от тези средства да бъдат използвани за рекапитализиране на банките и намаляване на дълга.
Преговарящите са се договорили за дерегулирането на пазара на природен газ в Гърция, съобщи още Ройтерс, като се позова на източници от гръцкото финансово министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!