Е вропейската централна банка (ЕЦБ) запазва спешните заеми за гръцките банки на сегашното им равнище.
Така на практика тя оставя вратата отворена за политическо решение, за да се избегне хаос в гръцката икономика и излизане на Гърция от еврозоната.
Управителят на централната банка на Гърция Янис Стурнарас пък се ангажира да направи всичко, за да гарантира финансовата стабилност на страната си, се посочва в комюнике на ЕЦБ. То бе разпространено в края на заседанието на управителния съвет на франкфуртската институцията.
"Банката на Гърция ще вземе необходимите мерки,
за да гарантира финансовата стабилност на гръцките граждани в тези трудни обстоятелства", заявява Стурнарас, цитиран в документа.
ЕЦБ обяви и, че запазва на сегашното им равнище спешните заеми за гръцките банки. "Управителният съвет взе предвид сегашните обстоятелства и реши да запази тавана на предоставяните ликвидни средства на гръцките банки на равнището, определено в петък", се допълва в комюникето.
Подчертава се, че съветът внимателно следи положението и потенциалните мерки, които да вземе при паричната си политика.
Гърция трескаво очакваше дали ЕЦБ ще продължи отпускането на извънредни кредити за гръцките банки в рамките на програма за спешно финансиране ЕЛА (ELA).
През целия уикенд разтревожени гърци се редяха на опашки пред банкоматите и на места тази сутрин в тях нямаше пари.
Решението на премиера Алексис Ципрас да обяви референдум по последните предложения обърка преговорите, а страните от еврозоната отказаха да удължат спасителната програма след изтичането на срока й във вторник, 30 юни.
Неувеличаване на спешната ликвидна помощ, която в момента е малко под 90 млрд. евро, би означавала гръцките банки скоро да свършат парите и вероятно да бъдат наложени ограничения на трансакциите.
Вторият министър на финансите Надя Валавани заяви по-рано днес пред частната телевизия Мега, че гръцкото правителство очаква ЕЦБ да продължи спешната ликвидна помощ дори след вторник.
По думите й следващата седмица гръцките банки ще работят както обикновено, ако получат спешната помощ и "докато има спокойствие" и гърците не опитват да изтеглят всичките си спестявания.
В 16 ч. днес в Атина се събира Гръцкият съвет за системна стабилност -
орган създаден да реагира на ситуации на финансова криза, предаде АФП, като се позовава на министерството на финансите. То не дава никаква информация и дори не посочва кой ще участва.
Съветът постоянно анализира и проследява развитието на ситуацията във финансовия сектор. Той е съставен от министъра на финансите, заместникът му, от управителя на Гръцката банка и директора на Гръцката комисия за пазарите.
Правителството на Гърция обмисля да затвори банките в понеделник и да наложи контрол над достъпа и движението на капитали, каза от своя страна финансовият министър Янис Варуфакис.
В германския канцлер Ангела Меркел е ключът за излизане от кризата, заяви по-рано днес той. "Правителствените ръководители на ЕС трябва да действат. Сред тях (г-жа Меркел), като представител на най-важната страна, държи ключа, и надявам се, че тя ще го използва", каза той в интервю за в. "Билд".
Пазарите не са готови за излизане на Гърция от еврозоната,
заяви в интервю пред италианския в. "Стампа" Катрин Ман, главен икономист на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от Франс прес.
"Икономическото възстановяване на Европа още е крехко и зависи от всяка рискова ситуация. За да бъде консолидирано, трябва да се премахне всяка несигурност", отбелязва тя.
Ако Гърция напусне еврозоната, ще бъде изправена пред много предизвикателства, като начало на независима парична политика, както и несигурен валутен курс, смята Катрин Ман.
Само по себе си излизане на Гърция от еврозоната (Грекзит) не е възможно,
е казал австрийският финансов министър Ханс Йорг Шелинг, цитиран от в. "Пресе". Според Шелинг Атина първо трябва да поиска да напусне ЕС, а останалите страни да одобрят искането й.
"Последиците за страните от еврозоната далеч не са толкова страшни, колкото за Гърция. Ясно е, че една страна не може при никакви обстоятелства да изнудва Европейската комисия и страните от еврозоната", посочва Шелинг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!