Г ръцкият министър-председател Алексис Ципрас призова гърците да отхвърлят условията на международно помощно споразумение на референдум на 5 юли, като не зачете предупрежденията, че гласуване с „не“ би тласнало Гърция извън еврозоната.
Според него колкото по-силен е вотът за отхвърляне на споразумението, толкова по-силна би била позицията на Гърция в евентуални преговори след това.
Ципрас каза още, че неговото правителство ще уважи евентуално решение на гърците за придържане към икономиите, предписани от кредиторите,
но няма да се занимава с осъществяване на подобни мерки.
„Ако гръцкият народ иска да продължи с плановете за икономии до безкрайност, което ще ни остави неспособни да се съвземем (...) ние ще уважим това, но няма да бъдем тези, които ще го осъществят“, каза Ципрас по държавната телевизия, отговаряйки на спекулациите, че ще трябва да подаде оставка, ако на референдума на 5 юли гърците гласуват за приемане на споразумение „реформа срещу помощ“, което той винаги е отхвърлял.
Гърция най-вероятно няма да направи дължимото плащане от 1,6 милиарда евро
на Международния валутен фонд, което е дължимо на днешния 30 юни.
Хиляди хора се събраха на демонстрация в центъра на Атина в подкрепа на гласуване с „не“ на референдума.
Според европейски партньори на Атина, ако гърците кажат наистина „не“, това може да доведе до излизане на страната от еврозоната и до задълбочаване на финансовите ѝ проблеми.
Ципрас обаче отхвърли приказките за връщане към драхмата.
„Не мисля, че техният план (на кредиторите – б.ред.) е да изкарат Гърция от еврозоната, а да сложат край на надеждите, че може да има различни политики в Европа“, заяви той.
Вече е възможно излизане на Гърция от еврозоната,
въпреки че Европейската централна банка не иска това, заяви Беноа Кьоре от Изпълнителния съвет на ЕЦБ, цитиран от Ройтерс.
„За съжаление, вече не може да бъде изключено излизане на Гърция от еврозоната, което досега беше теоретичен въпрос“, каза Кьоре в интервю за френския икономически вестник „Лез еко“.
Това е най-директното признание досега от висш служител на ЕЦБ, че е възможно Гърция да излезе от еврозоната, след като Атина реши да прекъсне преговорите за споразумение „помощ срещу реформи“ и да свика референдум.
Кьоре каза, че ако гърците гласуват с „да“, „няма съмнение“, че властите в еврозоната ще намерят начини да изпълнят ангажиментите към Гърция.
Ако на референдума обаче надделее отрицателният вот, „би било много трудно да се поднови политическият диалог“, заяви той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!