П равителство на малцинството, включващо коалиция в коалицията, подкрепяно от друга коалиция и от отцепила се партия, но поне България има правителство, което има програма за реформи, посочва британският в. "Файненшъл таймс" в коментар относно споразумението за съставяне на ново българско правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок, което се подкрепя от ПФ и от АБВ.
В статията се припомня, че ГЕРБ спечели първо място на предсрочните избори преди месец и че Реформаторският блок е десноцентристка коалиция, съставена от няколко партии, много от които са останки от минали реформаторски управления на България.
Изданието припомня, че ПФ е формиран около две основни партии, а АБВ се отдели от БСП. Очаква се правителството да изкара поне до следваща есен, което ще намали риска от три избора за две години. Подобно правителство е "избягване на катастрофа", заяви източник, близък до новата администрация, цитиран от изданието.
Правителството на Борисов ще трябва да разглежда такива въпроси като излекуване на банковата система след колапса на КТБ, четвъртия най-голям заемодател в страната, чийто лиценз беше отнет днес, реформа на енергийния сектор, относно която чуждите инвеститори са в спор с енергийния регулатор на България.
Борисов ще трябва също така да действа бързо, за да размрази суспендираните траншове от европейското финансиране по време на предишното правителство заради лошо управление. Според изданието това суспендиране може би е свързано и с българската проруска позиция по енергийните въпроси при предишното избрано правителство.
Коалиционните преговори показаха степен на политическа зрялост в България, която може да бъде приветствана, но електоратът все още си остава враждебно настроен към политиците и продължава да има подозрения относно това как е сключена сделката, пише изданието.
Някои членове на протестното движение, които помогнаха да се свали последното, разтърсено от скандали, оглавявано от БСП правителство, не са доволни от новата администрация.
Според неназован български източник, цитиран от изданието, това правителство няма да се радва и на един ден на меден месец и ще бъде под интензивно наблюдение. Малко вероятно е също така то да изживее докрай 4-годишния си живот, предвид разпокъсаното естество както на парламента, така и на партиите в него.
Ще има вероятно партийни дезертирания, но въпреки това се очаква правителството да изкара до местните избори следващата есен, само защото никой няма желание за нови избори, посочва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!