"Днес за първи път чухме изчистено предложение за съставяне на правителство на коалиционното малцинство. Очакваме конкретизиране на това предложение в едно с управленска програма."
С тези думи лидерът на ДПС Лютви Местан коментира лидерската среща между парламените партии и заявката на Бойко Борисов за съставяне на правителство на малцинството.
"Какво споразумение ще правят помежду си, това е тяхно суверенно право и територия, в която нямаме място. Каква ще бъде програмата, тепърва ще видим. ДПС има своите формати, в които взима важните решения и това е всичко, което мога да кажа на този етап", уточни лидерът на ДПС.
"Бойко Борисов е длъжен да поеме своята политическа отговорност и определено му прави чест, че независимо, че няма самостоятелно мнозинство, днес той заяви твърда готовност да поеме отговорност. За мен това е проява на политическа отговорност, именно защото няма друга формула", каза Местан.
"Искам по ключовите теми - данъчна политика, пенсионна реформа, здравноосигурителна система, да сравните политическите платформи", призова Местан. Ако това се случи, хората ще разберат, че ако някой търси как да обясни безпринципен съюз, той може да измисли не 94, а 1004 теми, като е постигнал съгласие по 1000 от тях. Остават четири теми, с които е свързан евроатлантическия профил и характера на управлението на България, обясни Местан.
"Вчера заявихме, че не можем да бъдем опозиция на собствената си платформа - това е разбирането за модерната опозиционност. Ако в управленската програма има теми, застъпени и в нашата платформа, няма как да бъдем опозиция и дори да дадем подкрепа, тя няма да бъде за един или друг политически субект, а за договора, сключен с нашите избиратели", каза Местан в отговор на въпрос дали е възможно все пак да подкрепя определени политики.
"Едно е сигурно - няма да видите ДПС в съюз с националпопулизма,
независимо в какъв формат на едно или друго управление сега или в бъдеще, защото не става въпрос за политическо различие, а за ценностен разлом", каза той.
Местан припомни, че в продължение на 1,5 г. му се е налагало да отговаря дали България трябва да се управлява от правителство на малцинството, а той е отговарял, че това е волята на суверена. "Тогава неизменно задавах въпроса - ами ако и след нови избори отново суверенът реши да не даде самостоятелно мнозинство или мнозинство на коалиция от едно семейство, тогава какво ще правим", посочи той.
"Продължавам да стоя на много ясна позиция, че при това съотношение на силите трябва да бъдем честни и да кажем, че макар да не даде мнозинство нито на партия, нито на цяло политическо направление, все пак поиска дясно по своята същност управление", коментира Местан и добави, че явно профилът на управлението ще се разполага в дясноцентристкото политическо пространство.
Местан внесе повече яснота и върху думите си от вчера, че в 43-тото Народно събрание не е възможно да се сформира дясноцентристко парламентарно мнозинство, което да стои зад дясноцентристки политики без ДПС. По думите му той "не изразява претенция, а отряза обективнаа даденост в резултат от вота". "В противен случай трябва да ми кажете кои политически сили формират дясноцентристко мнозинство", попита Местан.
Лидерът на ДПС бе категоричен, че дори цялата политологическа мисъл да бъде впрегната в опита да се представят политически сили извън ГЕРБ, Реформаторския блок и ДПС като ясно ситуирани в дясноцентристкото пространство и особено опитът националпопулимът да бъде представен като център, това е абсолютно невъзможно.
"Каква е политическата идентичност на една партия не е въпрос на етикет. Това е въпрос на политическа платформа и поведение. Националпопулизмът не може да бъде поставен нито като център, нито като модерен популизъм, защото е антисистемен по своята същност", настоя Местан.
По отношение на законопроекта за КТБ Местан каза, че той би трябвало да бъде подкрепен от останалите партии, стига оттук нататък да се говори с езика на фактите, а не на митологемите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!