В Москва ще бъде създаден център за медицинска просвета "Ебола", който ще информира населението за профилактичните мерки срещу опасното заболяване и ще развива културната интеграция с африканските народи. Това съобщава днес в. "Известия", като цитира Александър Логинов - един от авторите на проекта, предаде ТАСС.
Според данните на Световната здравна организация (СЗО) епидемията от ебола вече е взела почти 4500 жертви в Западна Африка, а близо 9000 души са заразени.
Вчера руският здравен министър Вероника Скворцова заяви, че няма никакви предпоставки болестта да избухне в Русия, но ако се появи, може да предизвика паника.
В страната вече проличава предубедено отношение към африканците, "което само ще се влоши. Задачата ни е да обясним на хората какво представлява треската ебола, как да я избегнат, за да няма безпричинна паника", обяснява Логинов по повод новия център, който ще бъде регистриран като нетърговско партньорство.
Партньор на Логинов в този проект е Иван Джой, руски гражданин от африкански произход (роден в Бенин, завършил медицина в Русия), който ще поеме връзките с Африка и контактите с туроператори, които да организират посещения на континента.
Двамата вече са преговаряли със СЗО, която се очаква да предостави материали за вируса, а руският институт "Луи Пастьор" да изпрати за нуждите на центъра лектори вирусолози.
Организаторите планират да набавят средства чрез сътрудничество с частни медицински сдружения.
Павел Воробьов от медицинския университет "Иван Сеченов" обаче е скептичен към идеята за център "Ебола" в Москва. Според него проблемът е твърде раздут, а в Русия епидемия от ебола е невъзможна, тъй като вирусът не се разпространява по въздушно-капков път.
Вицепремиерът на Русия Олга Голодец заяви наскоро, че руски учени скоро ще създадат ваксина срещу ебола, напомня ТАСС. Според "Известия" центърът по вирусология "Вектор" вече е разработил няколко варианта и е започнал предклинични изпитания.
Междувременно стана ясно, че общо 76 здравни работници в САЩ може да са били изложени на вируса ебола, когато са имали преки или непреки контакти с пациент от Либерия, починал миналата седмица в болница в Далас, съобщиха вчера американските санитарни власти, предаде Франс прес.
За момента само един човек е бил заразен със смъртоносния вирус - 26 годишна медицинска сестра, която вчера каза, че се чувства добре.
Първоначално властите съобщиха, че 48 души са имали контакт с либериеца Томас Дънкан преди той да бъде хоспитализиран на 28 септември. Никой от групата не показа симптоми на болестта след двуседмично наблюдение.
Новата рискова група включва всички, които са влизали в болничната му стая, както и тези, които са обработвали кръвните проби на болния, заяви д-р Томас Фрийдън, директор на Центъра за контрол и превенция на заразните болести.
"Общо 76 души са имали контакти (с болния) и поради това са стриктно наблюдавани", уточни той.
Фрийдън призна, че американската медицинска сестра може би нямало да се зарази с ебола, ако специален екип за бързо реагиране беше изпратен в Далас незабавно след като либериецът там е бил диагностициран с ебола, съобщи Асошиейтед прес.
Белият дом съобщи, че днес във видеоконферентен разговор президентът на САЩ Барак Обама ще обсъди с лидерите на Великобритания, Франция, Германия и Италия епидемията от ебола в Западна Африка и други спешни международни въпроси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!