Б елгия и Полша станаха поредните страни, в които има съмнения за заразяване с ебола.
Пациент, за когото има съмнения, че е заразен с вируса, е бил приет в болница в Брюксел, потвърди белгийското министерство на здравеопазването. Той е бил настанен в инфекциозно отделение и поставен под карантина, след като вдигнал температура.
В последните дни той се завърнал от Гвинея.
Засега здравните власти не са в състояние да потвърдят или отхвърлят съмненията за ебола. Според тях е възможно пациентът да страда от малария, но са необходими допълнителни изследвания.
Местните медии съобщават, че на летището в Брюксел липсва контрол над пристигащите пътници за ебола.
Аерогарата в белгийската столица е едно от европейските летища с преки полети до държавите в Африка, където смъртоносният вирус е разпространен.
В болницата на полския град Лодз бе приет 31-годишен мъж, който казал, че се връща от Германия, където работел с хора от Гвинея (една от страните в Западна Африка, където има епидемия от ебола), съобщи Ройтерс, цитирайки говорителя на областната санитарно-епидемиологична служба.
Първоначален кръвен тест обаче е показал, че пациентът не е заразен с вируса, предаде Ройтерс.
„Кръвни проби на пациента в момента се тестват. Знам, че първата проба е дала негативен резултат (за ебола), но винаги се тестват две проби“, заяви говорител на полските здравни власти и уточни, че окончателният резултат се очаква около обяд местно време.
Полски здравни представители вече заявиха, че е слабо вероятно мъжът да се е заразил с ебола и че му правят кръвни тестове единствено като предпазна мярка.
Междувременно напрежението около появата на втори случай на заразен с ебола в САЩ стана причина
петима пътници със симптоми, наподобяващи грип, да бъдат свалени от самолет на бостънското летище „Логан“.
Полетът на „Емирейтс“ бил от Дубай, никой от болните пътници не бил пътувал скоро до Западна Африка, но като предпазна мярка все пак било решено петимата да бъдат изведени от самолета от спешни екипи в предпазни костюми, съобщи Ройтерс, позовавайки се на летищните власти.
По-късно от Центъра за контрол върху заразните болести съобщиха, че не е имало опасност от ебола.
Американски медии разкриха самоличността на втория пациент от Далас, разболял се от ебола. Това е 26-годишната медицинска сестра Нина Фам, която е обслужвала починалия от ебола в тексаска болница либериец Томас Ерик Дънкан. Тя е носела предпазно облекло и още не е установено как се е заразила. Доктор Томас Фридън, директорът на Центъра за контрол на заразните заболявания на САЩ, се извини за изказването си, че сестрата вероятно е нарушила правилата за работа и затова се е заразила.
В Бразилия се оказа, че
гвинейски емигрант, изолиран в петък в Рио де Жанейро заради повишена температура, не е заразен с ебола
Вчера бразилските санитарни власти отмениха карантината, наложена на 64 души, които били в контакт с пациента, след като повторните тестове показаха, че той не е носител на вируса на опасната болест, предаде ТАСС.
Бразилският министър на здравеопазването Артур Чиору се изказа против налагането на някакви ограничения за влизане в страната на чужденци, включително от Западна Африка. Според министъра забраните само ще усложнят положението. В съвременните условия не може да се спрат пътуванията, а хората, които все едно са се озовали се в Бразилия в нарушение на забраните, биха се страхували да търсят лекарска помощ и това само би влошило ситуацията, каза министърът.
Двама души са хоспитализирани с подозрения за ебола в Канада –
в Отава и в Белвил, провинция Онтарио, съобщи телевизия Си Би Си. И двамата пациенти, чиито имена и пол не се съобщават, неотдавна са пристигнали в Канада от Западна Африка.
Президентът на САЩ Барак Обама е разговарял вчера с генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и е заявил, че международната общност трябва да активизира усилията, за да реагира решително на кризата с болестта, предадоха Ройтерс и АФП. Американският президент е изтъкнал, че всички държави членки на световната организация трябва да откликнат на призива ѝ и да помогнат с персонал, оборудване и необходимите материали, за да се спре епидемията там, откъдето е тръгнала.
Кризата, предизвикана от опасната болест, отнела вече живота на повече от 4000 души, главно в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия, е била тема на разговор и между Обама и френския президент Франсоа Оланд. Елисейският дворец съобщи, че двамата лидери са призовали за по-голямо мобилизиране на международна общност и на Европейския съюз в тясно сътрудничество с ООН, Световната здравна организация и засегнатите страни.
Франция обяви, че ще построи нови центрове за лечение на ебола в Гвинея, след като президентът на САЩ каза, че развитите страни не правят достатъчно, за да ограничат епидемията. Ройтерс припомня, че Франция, която е имала колонии в Африка, досега е дала само 70 млн. евро (88, 8 млн. долара) за борбата с опасния вирус в Западна Африка и през ноември ще открие в Масента, Югоизточна Гвинея, първия си медицински център за лечение на болни от ебола. Сега Оланд е поел ангажимент французите да открият още такива центрове. Потвърдил е също, че Франция обмисля възможността от въвеждане на медицински контрол за пристигащите с полети от райони, засегнати от вируса.
Дипломати от ЕС също ще обсъдят план, предложен от шефката на европейската дипломация Катрин Аштън, съгласно който
ЕС ще координира европейските военни мисии за ограничаване на вируса в Западна Африка,
предаде Ройтерс. Според служители на ЕС и дипломати планът предвижда няколко варианта за увеличаване и координиране на усилията на 28-те страни и може да включва и сътрудничество между военните, изпратени от страните членки, за спасителни мисии и изграждане на полеви болници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!