З асилени мерки за проверка на температурата на пътници, пристигащи от Западна Африка, започват от днес на международното летище "Кенеди" в Ню Йорк като част от усилия да се попречи на разпространението на ебола, предаде Асошиейтед прес.
Действията в тази насока ще бъдат разширени през идната седмица и ще обхванат летище "Либърти" в Нюарк, вашингтонската аерогара "Дълес", чикагската "О'Хеър", както и тази в Атланта - "Хартсфийлд-Джаксън".
Митнически длъжностни лица заявиха, че около 150 души пътуват за САЩ всеки ден от или през Либерия, Сиера Леоне или Гвинея, а близо 95 процента от тях кацат първо на някое от петте посочени летища.
От тези страни няма преки полети за Щатите, но длъжностни лица от министерството на вътрешната сигурност посочиха миналата седмица, че могат да проследяват пътниците до началната точка на тяхното пътуване, дори и да са спирали на няколко места преди това.
Авиокомпании от Мароко, Франция и Белгия продължават да изпълняват полети за и от Западна Африка, отбелязва Асошиейтед прес.
Президентът Барак Обама каза в сряда, че новите мерки за контрол по летищата допълват съществуващи защитни механизми. Агенти на граничните власти вече следят за хора, които са видимо болни, както и екипажите на самолетите, а пътниците от Западна Африка преминават през мерки за контрол.
Здравни работници на летище "Кенеди" ще използват неинвазивни термометри, за да измерват температурата на пътниците, идващи от трите пострадали от ебола страни; тези, които имат температура ще бъдат интервюирани, за да се определи дали са имали пряк досег с болен от ебола.
На всяка от аерогарите има карантинни зони, които могат да се използват, ако се наложи. Здравните власти също така очакват фалшиви тревоги от пътници, които имат температура, но заради друго заболяване.
По-рано днес стана ясно, че британецът, който почина в Македония в четвъртък, не е имал ебола. Това показват резултатите от лабораторията в Германия, съобщи д-р Йованка Костовска, ръководител на Сектора за превантивна здравна защита в македонското министерство на здравеопазването, цитирана от агенция МИА.
Страната два дни бе в очакване на резултатите. След смъртта на британския гражданин хотелът, в който бе отседнал, и медицинският персонал, който беше в контакт с него, бяха поставени под карантина. Сега карантината се отменя.
"Макар да бяхме убедени, че не става въпрос за ебола, бяхме задължени да постъпим в съответствие с всички световни предписания при такова опасно заболяване", каза д-р Костовска.
Причината за смъртта на британеца не е известна. Ще бъде извършена аутопсия, за да се види от какво е починал. Компетентните власти са информирали незабавно британското посолство, че техният гражданин не е имал ебола. Световната здравна организация също е информирана за резултатите. Тялото на починалия се държеше в специално помещение в Инфекциозната клиника в оловен и в дървен ковчег, докато не се установи, че не е бил заразен със смъртоносния вирус.
Британецът не е кървил от всички части на тялото, както е при ебола, а е имал вътрешно кървене, което обаче предизвикало съмнения, че може да става въпрос за ебола. Щом това не е инфекциозна болест, може да бъде извършена аутопсия, съобщиха от Комисията по заразни болести.
Компетентните органи и днес не съобщиха кой е починалият британец, макар вече да е известно, че това е бизнесменът Колин Джефри, който преди няколко години огравяваше Съвета за чуждестранни инвестиции в Македония и е бивш директор за стратегическо планиране в компанията "Джонсън Мети", инвестирала в Македония.
Неговият приятел, който до днес бе под карантина, Майкъл Инглиш е бил съветник на македонското правителство. Съпругата му заяви по-рано за британски медии, че не знае от какво е починал Джефри, но е сигурна, че не е от ебола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!