К итайският фармацевтичен концерн „Съхуан“, свързан с въоръжените сили, е изпратил в Африка експериментално лекарство срещу ебола, което да се използва от китайските хуманитарни работници.
Там ще бъдат направени и клинични тестове в опит да се спре смъртоносната епидемия, съобщиха шефове на концерна, цитирани от Ройтерс.
„Съхуан“ е изпратил няколко хиляди дози от лекарството „Джей Кей-05“ (JK-05) в региона, като при нужда може да се изпратят и още дози, съобщи оперативният шеф на компанията.
„Хуманитарни работници вече носят лекарството със себе си и ако сред тях се появи случай на зараза, те могат да го използват“, добави друг шеф на фирмата.
Лекарството засега е одобрено от китайските власти само за спешна военна употреба. Компанията обаче се надява, че това, както и тестовете в Африка, ще помогнат то да бъде одобрено по ускорена процедура за гражданска употреба в Китай.
До момента лекарството не е пробвано върху китайски граждани.
Ако експерименталният медикамент се окаже ефективен, това ще бъде голям стимул за китайската фармацевтична индустрия и ще засили влиянието на Китай в Африка, която е партньор с все по-нарастващо значение за втората световна икономическа сила, отбелязва Ройтерс.
Светът досега не успява да реагира адекватно на разрастващата се криза в резултат на епидемията от ебола,
предупреди Съветът за сигурност на ООН. В изявление за медиите съветът подчертава, че заразната смъртоносна болест е заплаха за международния мир и сигурност. Той призовава всички страни членки на ООН и хуманитарни организации да ускорят и увеличат значително предоставянето на ресурси, включително пари, на засегнатите държави.
Президентите на САЩ и Франция Барак Обама и Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и премиерите на Италия и Великобритания Матео Ренци и Дейвид Камерън определиха вируса ебола като
най-тежката здравна криза в последните години,
заяви говорител на британския премиер, цитиран от АФП. Обама призова европейските лидери да направят по-значително усилия да съдействат в борбата срещу епидемията, заяви говорителят на Белия дом Джош Ърнест. Светът като цяло не прави достатъчно. Има страни, които имат възможности, но още не са минали на по-висока скорост. Те трябва да го направят, ние всички ще трябва да положим повече усилия, защото ако не успеем да овладеем (тази епидемия) в зародиш, тя ще се превърне в заплаха за всяка от нашите страни, заяви вчера Обама.
Канадското правителство обяви, че ще отдели още 30 млн. долара за борба с болестта,
причинена от вируса ебола. Отава вече отпусна 35 млн. долара за борба с епидемията. Средствата са предадени на Световната здравна организация (СЗО).
Освен това в Западна Африка в момента работят две епидемиологични лаборатории, а скоро броят им може да се увеличи. Според СЗО за борбата с ебола ще са нужни най-малко 1 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!