З ападна Африка се бори с най-тежката епидемия от ебола в историята. По последни данни на Световната здравна организация (СЗО) броят на жертвите от смъртоносния вирус вече е достигнал 5420 души от общо 15 145 заразени в 8 страни по света.
Най-интензивно и широко вирусът се предава в Сиера Леоне. В тази западноафриканска страна са потвърдени 533 нови случая в седмицата преди 16 ноември, се казва съобщението на СЗО.
През октомври организацията определи разпространението на ебола като "най-сериозната и остра здравна заплаха, наблюдавана в модерните времена".
В същото време СЗО изтъква, че икономическите последствия от нея могат да бъдат преодолени, ако хората бъдат предварително информирани какво да правят, за да не станат жертви на вируса.
Но какво е ебола?
Вирусът ебола е познат от 1976 г. насам, когато избухват епидемии едновременно в Южен Судан и в Демократична република Конго. В Конго болестта възниква в градче близо до реката Ебола, откъдето идва името на вируса. Тогава над 600 души се заразяват с ебола. От тях оцеляват едва 169.
Ебола всъщност е група от пет вида вируси, които проявяват различни симптоми и се разпространяват в различни части на света - Централна и Западна Африка, Китай и Филипините. Засега единствено видовете на ебола в Африка са причинявали зараза и смърт сред хора, докато в Китай и Филипините е имало огнища единствено сред животни.
Как се разпространява и какви са симптомите?
Ебола е силно заразна и се пренася от диви животни. Вирусът възниква най-често в градове, които са в близост до тропическите гори в Централна и Западна Африка.
Документирани са случаи на инфектирани шимпанзета, горили и маймуни, антилопи и таралежи, но предполагаемият източник на ебола са горските прилепи.
Ебола не се предава по въздуха, а по кръвен път, чрез повръщане, диария и други телесни течности. Здравните работници в Западна Африка са сред най-тежко засегнатите от епидемията категории от населението.
Ебола причинява треска, болежки като при грип, кръвоизливи, повръщане и диария.
В по-напреднал етап започват треска от висока температура, бъбречни и чернодробни кризи и вътрешни и външни кръвоизливи, които обикновено са причината за фаталния край. Лабораторните показания на заразени хора показват ниски нива на белите кръвни телца и повишено съдържание на чернодробни ензими в кръвта.
Симптомите на вируса обикновено се проявяват между втория и 21-ия ден след заразяването, което означава, че има значителен период, през който заразен човек може да не знае, че е болен, и да пътува. Смята се обаче, че такива хора могат да предават заразата, едва когато симптомите започнат да се проявяват.
Възстановяването от ебола зависи от отговора на имунната система на съответния пациент. Хората, които се възстановяват от инфекцията, развиват антитела, които се запазват най-малко 10 години.
Няма ваксина срещу ебола
При предишни епидемии смъртността достигна до 90%.
Фармацевтичните компании работят по експериментални ваксини и антивирусни лекарства. Голямо количество дози обаче няма да е на разположение поне до първото тримесечие на следващата година.
Единствената грижа за болните в момента е вливането на големи количества течности по време на първия етап от развитието на симптомите, за да се спре дехидратацията от агресивната диария и повръщане.
Превантивни мерки
Като се има предвид, че животни са първоизточник на заразата, Световната здравна организация настоява за строга хигиена в животинските ферми в Африка. Там е необходимо да се правят редовни почиствания с натриев хипохлорит.
Вирусът ебола се унищожава лесно от сапун, избелващи препарати. Върху изложени на слънце или изсъхнали повърхности вирусът остава жизнеспособен за изключително кратко време.
Когато замърсени със заразена течност дрехи се изперат при високи градуси в перална машина, вирусът ебола се ликвидира.
Ебола в Европа и САЩ
Поне 20 случаи на ебола са лекувани в Европа и САЩ. Повечето от тях бяха медицински или хуманитарни работници, заразили се в Западна Африка и транспортирани за лечение в родната им страна, за да имат по-голям шанс за оцеляване.
В Далас две медицински сестри се заразиха при лечение на либериец. Двете бяха транспортирани в специални изолатори в Атланта и Мериленд и се възстановиха успешно, а в страната предприеха по-строги мерки за превенция и за ограмотяване на обществеността как се предава вирусът и как да се предпазват хората от заразяване.
На 23-ти октомври в Ню Йорк лекар, завърнал се от Африка, даде положителен резултат за ебола. Случаят с д-р Крейг Спенсър предизвика дебат за изолиране на медицинските работници, връщащи се от зоната на епидемията. Докторът беше ползвал метрото, таксита и беше играл боулинг, преди да получи симптомите на болестта. Но и при него нещата се развиваха към успешно.
Първият потвърден случай на човек, починал от ебола в Европа, беше на 75-годишният испански мисионер Мигел Пахарес. Той беше транспортиран от Либерия с медицински самолет до болница в Мадрид на 7 август и издъхна само дни по-късно.
В Мадрид слуачите продължиха и 40-годишна медицинска сестра стана първият европеец, разболял се извън пределите на Африка.
Тереса Ромеро обаче вече не е носител на вируса.
От болницата "Карлос Трети" в Мадрид съобщиха през октомври, че и вторият тест за ебола на Ромеро е отрицателен. Тя е била лекувана с преливане на кръв от пациент, преборил се с болестта.
Във Франция отново медицинска сестра пристигна през септември със заболяването. Друг медицински работник в момента е на лечение.
Великобритания, Норвегия и Германия също лекуваха по един-двама пациенти, докарани с диагнозата, в повечето от случаите с добър край.
Сигнали, които се оказаха фалшива тревога, имаше с британец, починал в хотел в Скопие и в Чехия.
Вчера за първи път се появиха съмнения за български гражданин с ебола. 57-годишен пациент с грипоподобни симптоми беше приет в инфекциозното отделение на Военномедицинската академия. 25 души, контактували с него, бяха поставени в изолация.
Рано тази сутрин изследванията доказаха, че мъжът не е заразен с ебола.
"Засега няма причина да повишаваме нивото си на тревожност", заяви тази сутрин здравният министър Петър Москов. Той обяви, че здравното министерство ще започне информационна кампания, насочена към пътуващи в страни с ебола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!