З аплахата “ебола” е абсолютно реална вече не само за африканския континент, но и за целия свят, коментира днес д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, в интервю за БНТ, като допълни, че това не значи, че страната ни е пряко заплашена.
Засега сме донякъде защитени поради сравнително слабите връзки, които имаме със засегнатите страни – Гвинея, Либерия и Сиера Леоне, отбеляза той.
Две страни в непосредствена близост в Африка – Нигерия и Камерун – овладяха ситуацията, което показва, че когато се прилагат ефективни противоепидемични мерки, може да има решение.
Готовността на здравните власти у нас е основният въпрос и е функция от възможностите на системата, подчерта главният здравен инспектор. Всички знаем в какво състояние се намира нашата здравна система, в какъв недоимък работят и болници, и контролни органи, и епидемиолози.
Мерките срещу ебола са ефективни, когато системата може рано да открие случая, да го изолира, да намери контактните и да ги постави под наблюдение. Това е ключовото, категоричен беше д-р Ангел Кунчев.
Неговият съвет е винаги да имаме едно наум, особено при хора, които са пътували в африканския континент, дори и да не е било в засегнатите страни, да се прави пълна епидемична анкета имат ли контакт с хора, които са имали някакви симптоми и ако има съмнения, те да бъдат изолирани и поставени под наблюдение.
Как да бъде различен грип от ебола – симптомите са сходни – висока температура, кашлица, болки в гърлото. Разработената дефиниция включва тези симптоми плюс задължително идване от заразена страна или контакт със заразен, подчерта д-р Кунчев.
Директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев заяви в предаването "Здравей, България" по Нова ТВ, че чакаме сертифицирана носилка за ебола.
"Въпреки че нямаме нужда от такава", подчерта специалистът.
По думите му в България не трябва да се притесняваме заради починалия в Македония, за който има съмнения, че е бил болен именно от ебола.
"Становище на тяхното здравно министерство казва, че не е сигурно, че случаят е ебола. Изпратени са материалите за изследване в Германия", каза проф. Кантарджиев.
"Нашите официални власти със сигурност ще поискат информация от македонските си колеги.
Ако ставаше дума за ебола в Скопие, щяхме да бъдем информирани,
сигурен съм", заключи той.
Професорът обясни, че за да бъде изследван един човек за ебола, трябва да има много голяма вероятност да се е заразил, тоест да е бил в Централна Африка, да е имал пряк контакт с трупове или да е лекувал болни.
"Заразяването с ебола става само ако имаш рана по тялото и тя е в контакт с кръвта на умиращ. Опасно е също болен от ебола да повърне върху теб", обясни проф. Кантарджиев.
"Термокамерите по летищата отчитат само температурата на човек, а сме в сезона на вирусите и грипа,
но бдителността по летищата е много голяма. Ние слава богу нямаме директни полети от и за Африка.
За нас единствено може да се появи опасност от хора, които се прекачват на големите европейски летища, но и там контролът и бдителността са много сериозни", добави той.
"Единствено в инфекциозната клиника на ВМА има условия за хоспитализиране на особени случаи на заразни заболявания.
Нямаме сертифицирана носилка за болни, няма защитни екипи за лекарите, но доколкото знам във ВМА са поръчали носилка от Израел". Това заяви акад. Ангел Гълъбов, директор на Института по микробиология към БАН пред БНР.
"В Европа може да има отделни заболявания, но едва ли ще настъпи епидемия от ебола.
Много се надяваме Европа да бъде защитена. За съжаление досега срещу ебола няма ваксина", каза Гълъбов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!