Б ившият британски премиер Тони Блеър ще заяви днес на проява в Лондон, че Великобритания и Европейският съюз трябва да се приготвят за втори референдум за Брекзит, защото парламентът най-вероятно няма да одобри постигнатата от премиера Тереза Мей сделка за излизане от ЕС, съобщи Ройтерс.
По-малко от четири месеца преди посочената дата за Брекзит Мей отмени планираното гласуване в парламента на постигнатата с Брюксел сделка, след като призна, че депутатите най-вероятно ще я отхвърлят.
Обръщайки се към лидерите на ЕС в Брюксел, Блеър ги призовава да реформират блока, за да получи Великобритания по-силен стимул да остане негов член. "Сега е времето за подготовка. Парламентът трябва разумно да разгледа една по една различните възможности и да постигне съгласие за някоя от тях или за референдум, а Европа да гарантира, че ако Великобритания преосмисли позицията си, и тя ще е готова да преосмисли своята", пише в разпространената предварително реч на Блеър.
Вярно ли е, че Великобритания може да се откаже Брекзит
Едно предложение за реформиране на ЕС ще демонстрира, "че политическото ръководство на Европа и Великобритания са чули основните притеснения на гласувалите за Брекзит", смята Блеър. Според него ако парламентът не може да вземе решение за съдбата на Великобритания, то депутатите трябва да оставят това решение на британския народ.
В четвъртък
лидерите на ЕС нанесоха снощи съкрушителен удар на британския премиер Тереза Мей,
след като тя ги призова да й помогнат да спаси споразумението за Брекзита, като ограничат до 12 месеца срока на действие на непопулярната предпазна мярка за границата между Ирландия и британската провинция Северна Ирландия. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза на Мей, че не е работа на Европа да задоволява исканията на недоволните тори, пише британският в. "Гардиън".
"Нашите британски приятели трябва да кажат какво искат, вместо да питат какво искаме ние. Ние бихме искали до няколко седмици нашите британски приятели да изложат очакванията си, защото този дебат понякога е мъгляв и неточен и аз бих искал уточнения", добави Юнкер.
Изпаднала в затруднено положение, Мей се надяваше в последния момент да убеди ЕС да работи с нея по формулирането на правни гаранции, които да й помогнат да убеди британските депутати да одобрят споразумението. Тя настоя, че сделката може да получи одобрението на британския парламент само ако бъде представена в ревизиран вариант.
Германскията канцлер Ангела Меркел и австрийският й колега Себастиан Курц подкрепиха идеята за ограничаване на предпазната клауза за Северна Ирландия до 12 месеца, но Франция, Ирландия, Швеция, Испания и Белгия се обявиха против и казаха, че Мей ще успее да убеди неприязнено настроените британски депутати. Юнкер също заяви, че не може да разбере начина на мислене на британските депутати и показа нежелание да отстъпи пред Камарата на общините - което ще доведе до няколко нервни седмици за британското правителство, отбелязва в. "Гардиън".
Виждайки политическия хаос, обхванал Великобритания, някои европейски страни ускоряват подготовката си на извънредни мерки, в случай че на 29 март догодина Лондон напусне ЕС без да има сключено споразумение. Според някои дипломати подобен вариант изглежда все по-вероятен, защото британският парламент явно е парализиран от политическото разделение.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!