П ромени в миграционната политика на Великобритания несъмнено ще има, ако се случи Брекзит.
Около това мнение се обединиха Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика и журналистът Рой Хил в ефира на "Събуди се" по NOVA.
"Всичко, за което се говори, независимо дали има сделка или Великобритания и ЕС постигнат някакво споразумение за правата на гражданите на ЕС – това ще е преходен период. Самата идея на Брекзит е Великобритания да поеме контрол върху миграционната си политика. В този смисъл 2-3-5 години запазване на статуквото може и да има, но след това със сигурност ще има промени, така че най-разумно е хората да си задават въпроси и да се опитват да разберат какви ще са те (промените)", заяви Лъчезар Богданов.
Вариантите
Работещите българи във Великобритания са между 70-80 хил. "Това е третата най-голяма дестинация за българи след Германия и Испания. Очевидно е, че Германия е все още привлекателен център за българите. Българите напускат Испания и Италия. Единствената страна, която привлича много българи, остава Германия. Другият вариант е връщане в България, което е далечен вариант, но не е невъзможен. Това обаче изисква около 40% повишение на заплатите за хората, които извършват нискоквалифициран труд", обясни Богданов.
Какво още
България може да се включи в привличането на чуждестранни компании у нас след Брекзит, смята Богданов. "Услугите и индустриите, които работят за европейския пазар, ще отидат някъде. Въпросът е кой ще успее да предложи най-добри условия и да се позиционира най-добре, така че да вземе този бизнес. България може да се включи в тази надпревара, но въпросът е да има по-дългосрочно стратегическо решение как да се "продаде" страната ни като добро място за бизнес", уточни той.
Журналистът Рой Хил изрази мнение, че е безсмислено и е загуба на време да се отлага Брекзит. "Но, ако трябва да избирам между отлагане на Брекзит и това той да е мъртъв в канавката – може би ще предпочета второто. Най-вероятно обаче ще се наложи той да поиска отлагане на Брекзит", добави той в коментар на думите на Джонсън, който заяви: "По-скоро бих умрял в канавката. По-нататъшното отлагане е тотално, напълно безсмислено".
Хил също смята, че ще има промени в миграционната политика на Обединеното кралство, но все още не е ясно какви ще бъдат те.
"Има много хора, които бягат от Брекзит, и ще останат едни незаети работни места, които Великобритания ще трябва да запълни, така че мисля, че за българите, които са готови да поемат риска там, ще има работни места", обясни журналистът.
Оставка в правителството на Джонсън
Британският министър на труда Амбър Ръд подаде оставка от правителството на премиера Борис Джонсън. По думите й тя не е съгласна със стратегията за Брекзит на министър-председателя, предаде Асошиейтед прес.
"Не мога да остана, докато в същото време добри и лоялни умерени консерватори биват изключвани", каза Ръд.
По-рано през седмицата Джонсън изключи 21 депутати от парламентарната група на Консервативната партия, след като те застанаха на страната на опозицията, за да бъде прокаран закон за избягване на Брекзит без споразумение.
Пред в. "Сънди таймс" Ръд заяви, че напуска и парламентарната група на торите и ще остане в парламента като независим депутат.
Джонсън отстоява позицията, че Великобритания трябва да напусне ЕС, както е предвидено - на 31 октомври, дори и това да стане без споразумение.
По-рано през седмицата оставка от правителството заради Брекзит подаде и братът на премиера Джо Джонсън.
Оттеглянето на Ръд е нов удар върху кабинета, отбелязва Асошиейтед прес.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!