С тотици хиляди граждани на Европейския съюз може да не получат право да останат в Обединеното кралство, въпреки гаранциите на правителството, че няма да има пречки. За това алармират експерти от Институт за наблюдение на миграцията, базиран в Оксфорд (Migration Observatory). В средата на следващата година ще бъда пусната онлайн системата за кандидатстване за статут. Тя ще е насочена към три милиона европейци, които в момента живеят във Великобритания.
Юнкер за Брекзит: Постигнахме пробива, от който се нуждаехме
Въпреки че подобна система действа от дълго време, крие много несъвършенства, които могат да лишат много хора от право на пребиване, уточняват експертите.
How easy should it be for EU citizens to show that they have the right to stay in the U.K. after Brexit? new @MigObs report shows that making it hard could exclude thousands with the right to stay, but making it easy could make the system easier to abuse. https://t.co/LyKNZEgyoU
— MigrationObservatory (@MigObs) 13 December 2017
Хората, които са най-уязвими, са условно в три категории. От една страна са тези, които няма да могат да предоставят убедителни доказателства, че са живели във Великобритания последните пет години. Следват ги кандидатите с потенциални заплетени случаи, които няма да бъдат правно разрешени в срок. На последно място са по-възрастните и тези, които не са могли да се интегрират напълно в страната.
Въпреки че засегнатите хора може би ще са около 1% от всички, това е значителна бройка, която се очаква да достигне десетки или дори стотици хиляди.
Предупреждението идва след обещание на министъра по миграцията Брандън Левис, че бъдещата онлайн системата за кандидатстване за британски паспорт, е напълно сигурна. Тя ще включва между шест и осем въпроса, цената няма да е повече от 72 паунда, а срокът на отговора, ще е до две седмици. Тези, на които е отказано, ще имат право на втори опит. Министърът беше категоричен, че статутът ще бъде отказван само, ако човекът е криминално проявен или не може да докаже 5-годишния си престой.
Въпреки уверенията му, по време на правителственото заседание вчера, бяха изказани опасения, че сегашната електронна система за получаване на постоянно жителство във Великобритания, не отговаря на сегашната ситуация и потенциалните три милиона кандидати.
Съществена разлика при новото кандидатсване е, че базата данни, които са необходими, вече са налични в държавни инситуции и работодатели. Също така не е ясно дали системата ще издържи на посещенията от над три милиона души.
Въпреки това, независим доклад на експертите предупреждава, че част от работещите в сивата икономика няма да може да докажат платени данъци, което е част от изискванията за разрешително. Друга група, която е уязвима, са възрастни хора, които не знаят добре английски, нямат достъп до компютър или не са получили достатъчно информация за определените срокове. Третата група, са хора, чиито случай са по-сложни и изпълняват част от условията, но не могат да разрешат казусите си в срок. Всички тези хора са потенциално застрашени от екстрадиране, завършва докладът.
Процесът на регистрация за гражданите на ЕС ще бъде предразположен към противоречия. Всяко признание за грешка в нея, и се стигне до загубване на правен статус, ще срине доверието в нея, предупреждава докладът в заключение.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!