П аника настана на световните борси тази сутрин, след като медиите съобщиха, че Великобритания е гласувала за излизане от Европейския съюз на вчерашния референдум, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Британският паунд спадна до най-ниското си равнище от 31 години насам, отбелязвайки и най-големия си моментен спад в историята, след като се очерта обрат в гласуването и победа за привържениците на Брекзит.
За броени часове британската валута загуби над 10% от стойността си за разлика от миговете след първите прогнози, които на по-ранен етап даваха преднина на гласувалите за оставане в ЕС. Призори тя се котираше за 1,33 долара, като часове по-рано бе над 1,50.
Този шок е по-силен от "черната сряда" през 1992 г., когато машинациите на милиардера финансист Джордж Сорос наложиха излизането на паунда от европейския валутен механизъм, отбелязва Ройтерс.
Лондонски банкери, работили през нощта на преброяването на гласовете, казаха, че не са виждали нищо подобно, визирайки обезценяването на британските фондови и финансови активи.
"Имахме спад от 10 на сто само за шест часа. Това е просто невиждано. Глас за напускане на ЕС отваря екзистенциална криза за Европа", каза финансовият експерт Ник Парсънс.
Politicians call for time and calm - markets may not provide either https://t.co/KEW4K1dHeK My Economics Blog on a remarkable night
— Kamal Ahmed (@bbckamal) 24 юни 2016 г.
Цените на акциите на токийската фондова борса паднаха с над 7%. Цената на петрола от сорта Брент спадна до 47,85 долара за барел. Златото поскъпна с 4 процента.
До 2-3 месеца ще стане ясно дали ще бъде преодолян шокът от решението
на Великобритания за напускане на ЕС, коментира в „Здравей, България” по Нова банкерът Левон Хампарцумян. „Тоест дали ще има рецесия, което е много вероятно, или няма да има”, допълни той. По думите му паундът ще отслабне.
„Тези които гласуваха за отделянето на Великобритания, трябва да се научат да берат ягоди. Ще се спре притокът на евтина работна ръка от Източна Европа. Политически Великобритания ще бъде най-вероятно една по-слаба държава отколкото е в момента”, коментира банкерът.
Той отбеляза, че стойността на британската лира е паднала с 9% само за един ден.
„Тези дни ще е много изгодно да се пазарува от британски сайтове. Това се нарича нестабилност на пазарите”, каза още Хампарцумян.
Целият разговор вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!